İstanbul Sözleşmesi metni
2.10.2014
Türkiye'nin de imzacısı olduğu kadın cinayetleri ve kadına yönelik şiddetle ilgili medyada, koruma tedbir kararlarına kadar önlemler içeren Uluslararası İstanbul Sözleşmesinin metnini sizlerle paylaşıyoruz.

Kadınlara yönelik şiddeti uluslararası platformda raporlamak ve buna karşı yürütülen mücadele ve kanunsal alt yapının değerlendirilmesi ve denetlenmesi için hazırlanan İstanbul Sözleşmesi, 12 ülkenin taraf olmasıyla 1 Ağustos 2014 tarihi itibariyle yürürlüğe girdi.

 

Kadınlara yönelik şiddetle mücadelede imzacısı bulunan ülkelerle yardımlaşma, dayanışma ve sürekli denetim mekanizması altında olmayı öngören sözleşme 12 ülkenin imzasıyla 1 Ağustos 2014’te yürürlüğe girdi. 3 yıllık değerlendirme sürecinin ardından sözleşmeyi imzalayan ülkeler ;Türkiye, Arnavutluk, Avusturya, Bosna-Hersek, Danimarka, İtalya, Karadağ, Portekiz, Sırbistan ve Andora. Fransa oldu.

 

Kadına yönelik şiddeti ve toplumsal cinsiyet eşitsizliğini bitirmeyi öngören sözleşmenin şartlarıysa sırasıyla şu şekilde oldu ;

 

Taraf ülkelerin aldığı önlemlerin ve karar gerekçeli uygulamaların uluslar arası denetiminin yapılmasının öngörüldüğü sözleşmede konuya ilişkin imzacı ülkeler Avrupa Konseyi merkezli 4 yıl süreyle görev yapan bir birim tarafından uluslar arası düzeyde denetlenecek. GREVIO adı verilen bu birim 6 ay içinde Avrupa Konseyi Bakanlar Komitesi tarafından belirlenecek.

 

Kadınların iç hukuk yollarının tamamen uygulanmasına karşın hayati tehlikesinin sürdüğü durumlarda hayatını sürdürebilmek adına ülkeden çıkışının sağlanması konusunda Sözleşme’ye taraf devletler, şiddet gören kadınlara da mülteci olma hakkı verebilecek. Bu anlamda sözleşme küresel ölçekte kadına şiddetle mücadeleyi öngörüyor.

 

Şiddet gören kadına ikametini değiştirmesi için destek verilecek. Mağdur korunacak ve psikolojik destek alacak. Mağdurun faille temas etmemesi sağlanacak. Şiddet mağduru kadına asgari ücretin günlük tutarına göre devlet tarafından geçici maddi destek verilecek.

 

Kadına şiddetin fiilen yok edilmesinin yanında toplumsal cinsiyet eşitsizliğinin toplumun tamamı üzerine etkilerinide yok etmeyi amaçlayan sözleşmede kadına yönelik şiddete yataklık edenler de cezalandırılacak.

 

Sözleşme, fiili yaptırımların yanı sıra eğitim alanında da değişimler öngörüyor. Bu konudaki çalışmalarda devlet radyo ve televizyonlarında her ay en az 90 dakika toplumsal cinsiyet eşitliğine dair yayın yapılacak ve ilk ve ortaöğretim müfredatına, kadının insan hakları ve kadın erkek eşitliği konusunda eğitime yönelik dersler konulacak.

 

İstanbul Sözleşmesinin tam metnine ulaşmak için tıklayınız.