Katile müebbet
13.2.2013
Ayrıldığı kocası tarafından 27 Nisan 2011 günü 17 yerinden bıçaklanarak öldürülen Zeynep Yılmaz'ın karar duruşması bugün 14.00'da İstanbul Bakırköy Adliyesi'nde gerçekleştirildi.
 Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu, bütün duruşmalarda olduğu gibi bugün de katilin ağır ceza alması istemiyle adliye önünde basın açıklaması gerçekleştirdi. “Adalet biziz susmayacağız”, “Kadınlara koruma katillere ağır ceza”, “Zeynep Yılmaz için adalet istiyoruz” sloganlarını atan kadınların arasında Zeynep Yılmaz’ın ablası Güllü Yılmaz da vardı.
 
“Koruma yasasının yönetmeliğini uygulatacağız”
Basın açıklamasını Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu temsilcilerinden Sıla Gemicioğlu okudu. Açıklamada 8 Mart’ta çıkarılan koruma yasasının yönetmeliğinin 10 ay sonra hazırlandığı, kadınların yaşam hakkı mücadelesinin yönetmeliğin kazanılması gibi sonuçlar verdiği ifade edildi.
Platformun açıklamasında kadınların korunmadığı için öldürüldüğü vurgulanırken, “Koruma yasasının yönetmeliğini uygulatacağız” denildi.
 
Yargıtayın tahrik indirimi uygulanan bazı dosyalarda bozma kararı verildiği belirtilirken, Platform’un adalet mekanizmasından destek buluyor olmasının sevindirici olduğu ifade edildi.
 
Kadın katillerine ağır ceza yasalaşmalıdır
“Kadınlar ve yakınlarını kaybeden aileler Türkiye’nin her ilinden aynı taleple kadın cinayetlerinin durdurulması talebiyle birleşiyorsa hükümet bu sese kulak vermeli ve kadın katillerine ağır cezayı yasalaştırmalıdır” denilerek basın açıklaması sona erdirildi.
 
Eyleme sonradan dahil olan Leyla isimli bir kadın da kendisinin de kocası ve ailesi tarafından baskıya uğradığını, bu cinayetlerin artık çözülmesi, adaletin yerini bulması gerektiğini ifade etti.
 
Basın açıklamasının ardından Güllü Yılmaz ve Platform temsilcileri duruşmayı izlemek üzere duruşma salonuna gittiler.
 
Mahkeme katile müebbet verdi
Duruşmada katil Necmettin Akan tahrik indirimi talep ederken, savcı indirim talebini kabul etmedi. Mahkeme, katile müebbet cezası verdi.