Ayşenur İslam kadın cinayetlerini kınadı
16.10.2014
Ayşenur İslam sonunda Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu'nun 5 temel taleplerinden birini yıllardır yapılan mücadeleden sonra dile getirdi, sonunda kadın katillerini kınadı.

Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu olarak yıllardır biriktirdiğimiz, il il takip ettiğimiz kadın cinayeti davalarında ailelerden öğrendiklerimizle süzerek oluşturduğumuz 5 temel talebimizin gerçekleşmesini istiyoruz. Çünkü biliyoruz ki taleplerimizi hayata geçirmek için Hükümetin elinde her türlü imkan bulunmakta ve bunun kadın cinayetlerindeki tabloyu değiştireceğini biliyoruz.

 

Birincisi "Cumhurbaşkanı,Başbakan ve Meclis'teki tüm parti liderlerinin kadına yönelik şiddeti kınaması" gibi kadın dostu bir Hükümet'in yapması gereken talebimiz Türkiye'de halen gerçekleşmedi. Ancak daha öncesinde küçük yaşta evliliklerle ilgili "masumane" açıklaması yapan, kadın cinayetlerini hiç gündemine almamış olan Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Ayşenur İslam kadın cinayetlerini kınadı. Kadınlar ve öldürülen kadın kardeşlerimizin aileleri bu cümleleri Cumhurbaşkanı'ndan, Başbakan'dan da duymak istiyor.

 

İnsanlık Suçu

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Ayşenur İslam şöyle konuştu:

“Kadın cinayetlerinde artış mı var?” sorusu üzerine;  "Elleri kırılsın. Bu bir insanlık suçu. Böyle bir şeyi kanıksamak mümkün değil. İnsanların aklını başına alması gerekir. İnsan kabahat işleyebilir, suç da işleyebilir ama hiçbir suçun cezası ölüm değildir. Hiç kimse tek başına böyle bir kararı veremez. Bu barbarlıktır, vandallıktır. İnsanlık dışı bir durum. Bizim yasalarımız, geleneklerimiz bunu asla uygun görmez. Bir zihniyet değişimine ihtiyacımız var. Eğitime ihtiyacımız var. Empatiye ihtiyacımız var. İnsanların birbirine karşı merhamet ve saygı duyması lazım. Herkes birbirinin varoluşuna saygı duymalı." dedi.

 

Gereğini yap

Bu açıdan Ayşenur İslam'ı kadın cinayetleri "insanlık suçudur" dedirten bir noktaya getiren kadınların yıllardır verdiği mücadelenin sonucudur. Ancak söylemek yetmez. Eğer İslam "insanlık suçu" dediyse, bunun gereği olan kadın katillerine caydırıcı cezanın yasalaşması için de elinden geleni yapmalıdır. Söyledikleri doğrultusunda bulunduğu Hükümet'teki tüm devlet yetkililerini kadın cinayetlerini kınamaya çağırmalıdır.