Mimar Sinan'da üniversiteli kadınlar buluştu
21.10.2014
Üniversiteli kadınlar Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Sosyal Bilimler Klubü'nün düzenlediği etkinlikle Mimarlık Fakültesi Video Konferans Salonunda bir araya geldi.Etkinlikte Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu Genel Temsilcisi Gülsüm Kav, Milletvekili Melda Onur,FKF İstanbul İl Başkanı Zozan Baran ve Platform üyesi üniversite öğrencisi Nurseli Gözüaçık konuşmacı olarak yer aldı.

Mimar Sinan Üniversitesi'nde Sosyal Bilimler Klubünü'nün düzenlediği "Üniversiteli kadınlar buluşuyor" başlıklı etkinlikte Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu Genel Temsilcisi Gülsüm Kav, Milletvekili Melda Onur,FKF İstanbul İl Başkanı Zozan Baran ve Platform üyesi üniversite öğrencisi Nurseli Gözüaçık konuşmacı olarak yer aldı.

 

Çağrı metninde "Haziran direnişinde de, Kobanê direnişinde de en önde biz vardık. Toplumsal yaşamı baskı altına almaya çalışan her gerici müdahalenin karşısında en önde olmaya devam edeceğiz.Karanlığı yırtacağız! Ekmeğimizi de alacağız, gülleri de!" denen etkinlikte kadın cinayetlerinden, eğitimde kadınların haklarına kadar pek çok konuya değinildi.

 

Platform Genel Temsilcisi Gülsüm Kav: "Kadın cinayetleri önlenemiyor sözü bir klişedir. TCK'ya önerimizin gerçekleşmesi cinayetleri önleyecektir" diyerek kadın cinayetlerini durdurmak için Platformun yıllardır verdiği mücadeleden öğrendikleri deneyimleri ve talepleri aktardı.

 

Milletvekili Melda Onur konuşmasında Gezi'ye değinerek "Kadin cinayetlerini durduracak olan Gezi'de birlesen kadınların kararlı mücadelesidir." dedi.

 

Konuşmacılardan FKF İstanbul İl Başkanı Zozan Baran ise Kadın cinayetlerinin artmadığına, aksine görünürlülük kazandığına dair algı sapması oluduğunu söyleyerek, aşk cinayeti, töre cinayeti gibi üçüncü sayfa haberlerin kadın cinayeti olarak ele alındığını bununla beraber kadın cinayetlerinin de bir yılda yüzde 1400 arttığını kaydetti. Platform üyesi olan Üniversite öğrencisi Nurseli Gözüaçık ise kadın cinayetleri konusuna genç kadınlar çerçevesinden yaklaşarak, kadın cinayetlerinde yaşın küçüldüğünü ve AKP'nin kizli erkekli aciklamalariyla,genc kadinlar üzernde baski kurduğunu belirtti.