Kadınlar ağır cezayı kazandı
8.2.2013
2010 yılı Nisan ayında birer gün arayla tasarlanarak Hamdi Ayri tarafından öldürülen Esra Yaşar, Ayşe Selen Ayla ve Azra Has'ın davasında katile ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası verildi.
Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu ve Siyah Pembe Üçgen LGBT Derneğinin birlikte düzenlediği eylem duruşma öncesinde gerçekleştirildi
 
Duruşmaya Ferdane Çöl ve Pınar Ünlüer'in aileleri de katıldı
 
Duruşmaya Ayşe Selen Ayla, Esra Yaşar'ın aileleri ve Azra Has'ın yakınları da katıldı. Onlara destek olmak için Ferdane Çöl ve Pınar Ünlüer'in aileleri de oradaydı
 
Basın açıklamasını Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu adına Müge Yıldız okudu.
Platform adına konuşan Sanem Deniz Kural davaların sonuna kadar takipçisi olacaklarını belirtti.
 
Duruşma öncesinde Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu ve Siyah Pembe Üçgen Derneği üyeleri bir araya gelerek eylem gerçekleştirdiler. Eylemde kızlarını, yakınlarını kadın cinayetinde kaybetmiş ailelerde yer aldı.
 
Ferdana Çöl ve Pınar Ünlüer’in aileleri de birlikte mücadele etmek ve kazanımları sağlamak adına oradaydı.
 
Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu İzmir temsilcisi Sanem Deniz Kural eylemde söz alarak, Esra, Selen ve Azra’nın ölümlerinin tasarlanmış olduğunu, katil Hamdi Ayri’nin azmettiricisi ya da arkasında kim olduğunun ortaya çıkana kadar davanın takipçisi olacaklarını belirtti. 3 yıldır süren davada mahkemenin hiç yol katetmediğini, olayın arkasındaki sır perdesini aralamadığını, delilleri ortaya çıkarmadığını vurgulayarak , tüm kurumları göreve davet etti. Kural, yönetmeliği kazanmak için sonuna kadar uğraştıklarını ve kazandıklarını, kazanımlarla yola devam ettiklerini belirterek, takip ettikleri davalarda da katillerin ağır ceza almaları için çalıştıklarını söyledi. Bu davada da deliller, katil Hamdi Ayri’nin arkasında kim ya da kimler olduğunu ortaya çıkarılana dek takipçisi olacaklarını belirtti.
 
Eylem sona erdikten sonra kızlarını, yakınlarını kadın cinayetlerinide kaybetmiş aileler, Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu ve Siyah Pembe Üçgen LGBT Derneği üyeleri duruşmayı izlemek için mahkeme salonuna geçtiler. Platform hukukçularından Gökçesu Özgül ve Çağla Felamur da Platform avukatları olarak davaya katıldılar.
 
Duruşma sonunda katil Hamdi Ayri’ye 3 kez ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası, gasp suçundan 45 yıl ve ruhsatsız silah bulundurmaktan 3 yıl verildi.
 
Duruşma sonunda konuşan  Platform Hukuk Temsilcisi Gökçesu Özgül, cezanın en üst seviyeden verilmesinin bir kazanım olduğunu vurguladı. Ancak tasarlanarak işlendiği açıkca belli olan bu cinayetlerde katil Hamdi Ayri’nin arkasında kimler olduğu ya da olayların azmettiricilerinin ortaya çıkarılmamasının, delillerin araştırılmamasının, 3 yıldır bir adım ileriye gidemeyen davada sadece katile ağır ceza verilerek olayın kapatıldığını vurduladı. Bu yüzden aileler ile birlikte temyize gideceklerini belirtti. Konuşmanın ardından Platform temsilcileri ve aileler adliyeden ayrıldılar.