Ayten Şen davasının ilk duruşması görüldü
22.10.2014
Mardin'de bir buçuk yıl kadar önce Ayten Şen'in ölümüne ilişkin davanın ilk duruşması bugün (22 Ekim) görüldü. Tutuklu yargılanması talep edilen Hüseyin Aslan hala serbest ve Özel Harekat'taki görevine devam ediyor. Duruşmanın ardından Ayten Şen'in ailesinin avukatı Abdülhakim Gider ve Ayten Şen'in babası Emin Şen dava hakkında bilgi verdi. Abdülhakim Gider, güvenlik yasasıyla kolluk güçlerinin cesaret bulduğunu söyledi. Baba Emin Şen ise "Tayyip Erdoğan başımıza daha neler getirecek?" şeklinde konuştu.

Ayten Şen'in ölümüyle ilgili zanlı Hüseyin Aslan, eşinin kendi silahıyla intihar ettiğini iddia ediyor ancak Ayten Şen’in ölümüyle ilgili dava cinayetten açıldı. 

Ayten Şen’in ölümüyle ilgili davanın ilk duruşması bugün (22 Ekim) 09.30’da Mardin 2. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görüldü. Ayten Şen’in avukatının bilirkişi incelemesi talebine rağmen mahkeme gerekçesiz olarak talebi reddetti. Hasan Hüseyin Aslan tutuksuz yargılanıyor ve tutuklu yargılama istemine rağmen Özel Harekat’taki görevine devam ediyor.

Ayten Şen’in avukatı, ailesi, Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu ve KAMER davayı takip ediyor ve katilin tutuklu yargılanması için mücadele ediyor.

Ayten Şen’in ölümüyle ilgili davanın bir sonraki duruşması 17 Aralık 2014 tarihine bırakıldı.

 

Güvenlik yasasıyla kolluk güçleri cesaret buldu

Ayten Şen’in avukatı Abdülhakim Gider, duruşmanın ardından şunları söyledi:

Merminin girişinden, çıkışından, otopsi raporundan bunun cinayet olduğu belli. Biz bilirkişi incelemesi yapılmasını mahkemeden talep ettik. Ancak gerekçesiz olarak reddettiler. Şu anda kadın cinayeti işlemiş bir kişi kamuda görev yapmaya devam ediyor. Şu anda gündemde olan güvenlik yasası ile de kolluk güçleri, adli makamlar cesaret buldu. Eylem yapanlar tutuklanıyor, gözaltına alınıyor. Ancak cinayet işlemiş birisi hem tutuksuz yargılanıyor, hem de görevine devam ediyor. Yani açıkça koruyorlar. Ancak toplum vicdanı artık böyle şeyleri kaldırmaz.

 

Tayyip Erdoğan başımıza daha ne getirecek?

Ayten Şen’in babası Emin Şen ise şöyle konuştu:

Bugün duruşmada adaletin kalmadığını gördük. Her şey ortada, bu adam benim çocuğumu öldürdü. Ancak hala tutuklanmadı. Devletin adaleti bu işte. Tayyip Erdoğan başımıza daha ne getirecek ben bilemiyorum. Benim çocuğumu öldürdü, başkalarını da mı öldürsün diye bekliyorlar. Biz tutuklanmasını istiyoruz. Artık başka kadınların öldürülmemesini istiyoruz.