Zerrin Canol'un katiline 36 yıl hapis
22.10.2014
Zerrin Canol davasının karar duruşması bugün İzmir Karşıyaka Adliyesi'nde görüldü. Katil Orçun Demir'e kasten öldürme suçundan ceza verilirken, hakim cezasında iyi hal ve gelecek indirimi yaptı. Orçun Demir, Zerrin Canol'u kasten öldürmekten, Serdar Canol'u ise kasten öldürmeye teşebbüsten toplam 36 yıl ceza aldı.

Komşusu Orçun Demir tarafından öldürülen Zerrin Canol davasında karar duruşması bugün İzmir'de Karşıyaka Adliyesi'nde görüldü. Orçun Demir'e Zerrin Canol'u kasten öldürme suçundan 25 yıl, Serdar Canol'u ise kasten öldürmeye teşebbüs suçundan 11 yıl 8 ay ceza aldı. Karşıyaka 1.Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülen davada hakim katile "iyi hal" ve "gelecek" indirimleri uyguladı. Hakim indirim gerekçesi olarak katilin yargılama sırasındaki davranışlarını ve cezanın sanığın geleceği üzerindeki etkilerini gösterdi.

Davadan önce eylem yapıldı

Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu duruşma öncesinde Karşıyaka Adliyesi önünde eylem yaptı. Eyleme Zerrin Canol'un ve yine İzmir'de öldürülen Pınar Ünlüer'in aileleri de katıldı. Eylemde konuşan Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu İzmir temsilcisi Sanem Deniz Kural, kadın cinayetlerini durdurmak için acil taleplerinin derhal yerine getirilmesi gerektiğini söyledi. Eylemde basın açıklamasını Platform adına Ayşe Milia okudu. Açıklamada Eylül ayı içerisinde takip edilen kadın cinayeti davalarında verilen ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası kararlarının mücadelenin bir kazanımı olduğu belirtildi.

Ceza indirimleri kabul edilemez

Duruşmanın ardından açıklama yapan Zerrin Canol'un ailesi ceza indirimini kesinlikle kabul etmediklerini, karara itiraz ettiklerini belirtti. Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu ise ceza indirimlerinin kabul edilemez olduğunu belirterek, kadın cinayetlerinde ağır cezaların uygulanması gerektiğini belirtti.