Kadın katiline tahrik indirimi
5.11.2014
İZMİR'in Karabağlar İlçesi'nde geçtiğimiz yıl mart ayında dağlık alanda Yeliz Umman'ı başını taşla ezerek öldürüp, çalıların arasına gizlediği iddiasıyla tutuklanan Yusuf Barlak, 4'üncü Ağır Ceza Mahkemesi'nde 'Kasıtlı olarak canavarca hisle öldürme ve hırsızlık' suçundan ağırlaştırılmış müebbetle yargılandığı davada tahrik indirimi aldı.

 Mahkeme heyeti, sanık Barlak'ı cinayet suçundan önce müebbet hapis cezası verdi. Katil davanın başından bu yana indirim almak için Yeliz Umman’ın kendisine “sen erkek misin” dediğini ve bunun için onu öldürdüğünü söylüyordu. Hakim “Sen erkek misin” sözü üzerine haksız tahrik indirimi uyguladı. Cezasını 15 yıla düşürürken, hırsızlık suçundan da 2 yıl 11 ay, toplam 17 yıl 11 ay hapis cezasına çarptırdı.

 

İzmir 4'üncü Ağır Ceza Mahkemesi'nde ikinci celsesi yapılan duruşmaya tutuklu yargılanan Yusuf Barlak, avukatı Erdal Benice ile Yeliz Umman’ın annesi Şadiye Umman katıldı. Cumhuriyet Savcısı Ahmet Şinasi Aygün, mütalasında sanığın, 'kasten insan öldürmek ve hırsızlık' suçlarından, ömür boyu ve 5 yıl hapis cezası ile cezalandırılmasını talep etti.

 

Karşı tarafın avukatı yine indirim istedi

Sanığın avukatı Erdal Benice ise “Olay tarihinde müvekkilim ile maktül tesadüfen karşılaşmıştır. Önceye dayalı bir husumetleri yoktur. Maktülün marjinal kişiliği ve özel yaşam biçimi ortada. Maktülün, müvekkilime söylediği 'sen erkek misin' sözü sonucu onu orada ittirmiştir. Kesinlikle kimseyi öldürmüş değildir. Cinayet ve hırsızlık suçundan beraatini istiyorum. Mahkeme aksi kanaatte ise de indirim maddelerini uygulunmasını talep ediyorum" dedi.