Kadın Konferansı'nda buluşalım
7.11.2014
Alacağımız kararlar, kadın cinayetlerini durdurmak için yapacaklarımızın yol haritasını oluşturacak. Bu yazıyı okuyan bütün kadınlar bu yüzden o salonu kadınların fikirleri ve katkılarıyla doldurmak için kolları sıvamalı. 15 Kasım saat 16:00'da Şişli Kent Kültür Merkezi'nde gerçekleştirilecek Kadın Konferansı'nda bir araya geliyoruz.

Ekim ayında 29 kadın kardeşimiz hayatını kaybetti.

 

“Kadın cinayetleri insanlık suçudur” diyen Ayşenur İslam, aynı hafta içerisinde “Tek işimiz kadınlar mı?” diyerek gerçek yüzünü bir kez daha götermiş oldu.

 

Bu esnada Gönül Aras’ın şüpheli ölümünün aslında bir kadın cinayeti olduğu ortaya çıktı.

 

Yine benzer zamanlarda Hasan K, bir kadını dövüp kameraya çekiyordu; “Şiddet diye bir şey var işte..” diyerek..

 

Ayşenur İslam gevrek gevrek açıklamasını sürdürürken Tuğba Demir’i pompalı tüfek ile öldüren kocası ise delil yetersizliğinden serbest bırakıldı...

 

Ayşenur İslam’ın açıklamasına biraz daha yakından bakalım. Kendisi esasen kadına yönelik şiddet ve kadın cinayetleri ile ilgili konuların manşetlere taşınmasından şikayetçi. Ne zaman böyle bir konu olsa bakanlığının adı geçiyormuş. Aslında tam da bu noktada İslam ile benzer düşünmeye başlıyoruz. Biz de kendisinin ve bakanlığının adının geçmesinden bıktık. Madem sen de bıktın bırak koltuğu kardeşim. Ne adın geçer ne sanın. Kapat bakanlığı da. Devret yetkileri. Biz bütün sorumluluğu üstleniyoruz. Kadınlarla alakalı her şeye yazın bizim adımızı...

 

Ayşenur İslam’a böyle bir teklifle gitsek herhalde bir sonraki işi özel güvenlik ve çevik kuvveti göreve çağırmak olacaktır.

 

Fakat kadınlar adına bütün toplumun karşısına çıkıp konuşma hakkını bu tutarsızlara bu katil savunucularına vermemiz artık mümkün değil. Kadınlar adına konuşacak, karar alacak, gerekeni yapacak - yapılmasını sağlayacak bir odak yaratmamız şart.

 

İşte 15 Kasım’da gerçekleştireceğimiz Kadın Konferansı bu yüzden büyük önem taşıyor. Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu’nun çağrısıyla bir araya gelen kadın örgütleri, kadınlar adına çok büyük bir adım atmış olacaklar. Kadın cinayetlerini durdurma yolunda bu kardeşlerimizle birlikte yürüyeceğiz.

 

“Toplanıp konuşacağız ee peki sonra ne olacak?” demeyelim. AKP gibi bir canavar sürüsünü kolay alt edeceğimizi sanmayalım. Kadın cinayetlerini durdurmak için çok yol katettik ama örgütlenmeye, birleşmeye devam edeceğiz.

 

Kafamıza estiği zaman değil, sadece eski sevgililerimize karşı değil, sadece kendimizi ilgilendiren konularla ilgili değil, toplumun tüm kesiminden kadınlar için, örgütlü ve sistematik bir mücadelenin içerisine hep birlikte girersek başarabiliriz.

 

Belki şimdilik “Kadın Bakanlığı” değil ama “Kadın Konferansı kadın cinayetlerini durdurmak için alınması gereken önlemleri açıkladı” başlığını attırabilirsek, kız arkadaşını döverken “Şiddet yok diyorlar... var işte!” diyen Hasan A’nın dili tutulacak.

 

Tuğba Demir’i öldüren kocası ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası alacak.

 

Gönül Aras daha yeni tanıştığı bir erkek tarafından, tecavüze direnirken balkondan aşağıya atılmayacak.

 

Alacağımız kararlar, kadın cinayetlerini durdurmak için yapacaklarımızın yol haritasını oluşturacak. Bu yazıyı okuyan bütün kadınlar bu yüzden o salonu kadınların fikirleri ve katkılarıyla doldurmak için kolları sıvamalı. 15 Kasım saat 16:00’da Şişli Kent Kültür Merkezi’nde gerçekleştirilecek Kadın Konferansı’nda bir araya geliyoruz.

 

Ayşenur İslam’ı da bekleriz...