Beyaz Bal için adalet istiyoruz
13.11.2014
Bugün (13.11.2014) saat 10:00'da boşanmak istediği için eşi tarafından öldürülen Beyaz Bal için Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu Çağlayan Adliyesi önündeydi.

Boşanmak istediği eşi tarafından öldürülen Beyaz Bal için kadınlar adliye önünde "Beyaz Bal için adalet istiyoruz", "kadın kardeşlerimiz öldürülmesin", "kadınlara koruma, katillere ağır ceza" ve "kadın cinayetlerini durduracağız" sloganlarıyla kadın cinayetlerine karşı devleti göreve çağırdı.

Katillerin ceza almasını istiyoruz

Öldürülen kadınların yakınlarının da katıldığı eylemde öldürülen Muhterem Göçmen'in kardeşi Çiğdem Evcil; kardeşinin koruma altındayken karakol önünde öldürüldüğünü ve bu kadınların yaşam için mücadelesi verdiğini belirtti. Beyaz Bal'ın yakını Ziya Yağmaz ise katillerin ceza almasını istediklerini, Türkiye'de ve Kobane'de insanlar ölürken devletin katilleri korumaması gerektiğini söyledi.

Siyasi irade kadınlar öldürülemez demeli

Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu Genel Temsilcisi Gülsüm Kav; siyasi iradenin kadınlar öldürülemez demesi gerektiğini, kadınların yaşam hakkı için mücadele ettiğini, devletin kadın cinayetleriyle ilgili caydırıcı ceza ve uygulamaları yerine getirmesi gerektiğini vurguladı.

Kadın cinayetlerine karşı kadın konferansına

Beyaz Bal'ın görülecek davası için temsili bir heyetle Çağlayan Adliyesi'ne giren kadınlar; 15 Kasım Cumartesi 11:00'de yapılacak olan Kadın Cinayetleri ve Çözüm Yolları başlıklı kadın konferası için tüm kadınları Şişli Kent Kültür Merkezi'ne çağırarak eylemi sonlandırdı.

Beyaz Bal'ın yeğeni Ziya Yanmaz Platform'a konuştu

"Bu kadar asker,polis Suruç'a yığılırken burada karakolun 100 metre ilerisinde bir kadını korumayamdılar. Görevlerini yapsalardı bu çocuklar yetim kalmayacaktı. Kamera görüntüleri var. polisler o sırada ne yapıyordu? Beyaz'ı korumak için müdahale etmiyorlar ama insanlar sokağa çıkınca müdahale ediyorlar."

Dava 17 Aralık'a ertelendi

Dava 17 Aralık'a ertelenirken savcı suçun "canavarca,isteyerek,kasten" işlendiğine ve sanığın "bana hakaret etti" sözlerinin "soyut ifadeler olduğunu, herhangi bir ceza indirimine sebep olmadığını" ifade etti.

 

 

 

 


  • YAZAR
  • Editor