Sedef için saray değil, yasada madde istiyoruz
13.11.2014
Muğla'da boşanmak istediği kocası tarafından öldürülen Sedef Berberoğlu davası bugün Muğla Adliyesi'nde görülmeye devam etti. Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu, müdahil olarak takip ettiği dava öncesinde Muğla Adliyesi önünde eylem yaptı. Eylemde konuşan Sedef Berberoğlu'nun annesi Gülender Kan Cumhurbaşkanı'na seslenerek "Biz sizden saray istemiyoruz. Yasada tek bir madde istiyoruz" dedi.

13 Eylül 2013 tarihinde öldürülen Sedef Berberoğlu davası bugün Muğla Adliyesi’nde görülmeye devam etti. Koruma altında öldürülen Sedef için Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu adliye önünde eylem yaptı. Eyleme Sedef Berberoğlu’nun ailesinin yanı sıra İzmir’de öldürülen Pınar Ünlüer ve Zerrin Canol’un yakınları da katıldı. Eyleme Emekçi Hareket Partili Kadınlar, CHP’li Kadınlar, Karya Kadın Derneği, Muğla Emek Benim Kadın Derneği ve KESK Muğla Şubeler Platformu’ndan kadınlar katıldı.Eylemde konuşan Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu temsilcilerinden Sanem Deniz Kural, kadın cinayetlerini durdurmak üzere mücadeleyi büyüttüklerinin altını çizerek tüm kadınları 15 Kasım’da İstanbul’da yapılacak Kadın Konferansı’na davet etti. Sedef Berberoğlu’nun annesi Gülender Kan, kızı için adalet istediğini belirterek Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a şöyle seslendi: “Biz saraylar istemiyoruz, sadece ceza yasasına tek bir madde ekleyerek kadın katillerine ağır ceza vermenizi istiyoruz.”

Platform adına basın açıklamasını Karya Kadın Derneği’nden Dilek Bulut okudu. Bulut şunları belirtti: “Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu olarak takip ettiğimiz davalarda, kadın kardeşlerimizin katilleri hiçbir ceza indiriminden yararlanamadan ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası alıyorlar. Sedef kardeşimizin katili de mücadelemiz sonucu ağır ceza alacaktır.”Eylemin ardından duruşma için adliyeye girildi. Önceki duruşmalarda haksız tahrik indirimi almaya çalışan Lütfü Sefa Berberoğlu, geçtiğimiz duruşmada ortaya attığı akli dengesi bozuk iddiasına devam etti. Daha önce tedavi olduğu hastaneden raporların gelmesi için duruşma 25 Aralık tarihine ertelendi.