Burcu Akyol'un ilk duruşması Manisa'da görüldü
13.11.2014
Manisa'da, 17 Mayıs 2014'te kocası tarafından öldürülen Burcu Akyol davasının ilk duruşması bugün görüldü. Duruşmanın ardından Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu adliye önünde eylem yaptı.

Manisa’da 8 aylık hamile eşi Burcu Akyol’u, 4 yaşındaki kızlarının gözleri önünde döverek öldüren Semih Çapar’ın yargılandığı davanın ilk duruşması bugün Manisa 1. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görüldü. Duruşmaya Burcu Akyol’un babası Süleyman ve annesi Fatma Akyol ile Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu ve Manisa Barosu Kadın Hakları Komisyonu katıldı. Platform’un ve baronun davaya müdahillik talepleri mahkeme tarafından reddedildi.

İlk duruşmada ifade veren Semih Çapar, eşinin kendisini arabadan attığını iddia etti. Mahkemede konuşan Burcu Akyol’un babası Süleyman Akyol ise Semih Çapar’ın kızına yönelik “Sen bu evde geçicisin. Çocuk doğduğunda bu evden gideceksin” dediğini ve kızının cinayete kurban gittiğinin, 4 yaşındaki torununun “Babam annemi öldürdü” demesiyle ortaya çıktığını söyledi. Dava, tanıkların dinlenmesi için 27 Ocak 2015 tarihine erteledi.Duruşmanın ardından Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu, adliye önünde eylem yaptı. Burcu Akyol’un ailesinin de katıldığı açıklamada Platform Manisa Temsilcisi Semiha Hasgör, Burcu’nun davasını sonuna kadar takip edeceklerini söyledi. Hasgör kadın cinayetlerini durdurmak için tüm kadınları 15 Kasım’da İstanbul’da düzenlenecek Kadın Konferansı’na katılmaya davet etti.Eylemde konuşan Burcu Akyol’un babası Süleyman Akyol, Semih Çapar’a ağır ceza verilmesi gerektiğini belirtti. Anne Fatma Akyol ise, “Adalete güveniyoruz. Çocuğumuzun sonuna kadar arkasındayız. En önemli dileğimiz o kişinin hapis ceza almasıdır” dedi. Platform adına açıklamayı yapan Ayşe Doğan ise şöyle konuştu: “Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu olarak takip ettiğimiz davalarda, kadın kardeşlerimizin katilleri hiçbir ceza indiriminden yararlanamadan ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası alıyorlar. Burcu kardeşimizin katili de mücadelemiz sonucu ağır ceza alacaktır.”