23 ve 25 Kasım'da meydanlara çıkıyoruz
20.11.2014
Kadın Konferansı'nda kadın cinayetlerine çözümlerini omuz omuza bir mücadele ile sağlamakta kararlı kadınlar, 25 Kasım Uluslararası Kadına Yönelik Şiddete Karşı Mücadele ve Dayanışma Günü'nde birlikte yürüyecekler.

Kadınlar haklarını kullanmak ve özgürlüklerini kazanmak isterken öldürülürken, kadın cinayetleri, kadınların tüm bu haklarının ihlalleriyle iç içe geçmiş durumda. Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu yaşam hakkı için mücadele eden kadınlarla ve öldürülen kadınların yakınlarıyla verdiği toplumsallaşan mücadele sonucu temel talepler oluşturdu. AKP hükümetiyse kadınların korunmasına yönelik uygulamalar yürütmediği gibi, kadınların toplumsal her alanda yaşadığı her türlü şiddeti ve bunların en başında gelen kadın cinayetlerini arttıracak söylemler ve uygulamalara devam etti. Dünya Ekonomik Forumu’nun 2014 Cinsiyet Eşitliği Raporu’nda Türkiye 142 ülke arasında 125’inci oldu.

Kadın Konferansı, kadınlar yaşasın diye birlikte yürüyor

Kadın dostu olmayan bu koşullar karşısında CHP Kadın Kolları, Devrimci İşçi Partisi’nden Kadınlar, Halkın Türkiye Komünist Partisi’nden Kadınlar, Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu ve Odak Dergisi’nden Kadınlar “Kadın Cinayetleri ve Çözüm Yolları” için 15 Kasım’da Kadın Konferansı düzenleyerek tüm kadınları çözümleri birlikte konuşmaya çağırdı. Kadına karşı şiddetin son noktası olan kadın cinayetlerini durdurmak için çözümleri bilen kadınlar bu çözümleri yaptırmak için, 25 Kasım Uluslararası Kadına Yönelik Şiddete Karşı Mücadele ve Dayanışma Günü yürüyüşünde adımlarını omuz omuza atacaklar.

Kadınlar özgürce nefes alana kadar kadın mücadelesi

 

23 Kasım’da saat 15.00’da Tünel’den Taksim’e gerçekleştirilecek kadın yürüyüşü kadına şiddete karşı, kadın cinayetlerinin çözümlerine direnen erkek şiddetine ve kadın düşmanlığına karşı, yaşam hakkı başta olmak üzere tüm hakları için mücadele eden kadınların, bu mücadeleyi büyüterek yürüyecekleri adımlar olacaktır. Kadın katillerine caydırıcı cezalar vermek yerine ceza indirimleri verenlere karşı, kadınlara adaletin sesi olacaktır. Kadınların korunması için bütçe ayırmayıp kendisine saraylar yaptıran hükümete karşı bir uyarı niteliğindeki kadın yürüyüşü, kadınlar en temel yaşam hakkını yani nefeslerini diğer tüm haklarıyla birlikte yani özgürce alabilene kadar durmayıp kadınların birlikte atılan adımları olacaktır.

 

İşte illerdeki eylem planı;

İstanbul:

23 Kasım 2014 Pazar günü saat 15.00’da Taksim Tünel’den Galatasaray’a büyük yürüyüş

25 Kasım 2014 Salı günü saat 15.00'da Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı önü- Cağaloğlu

İzmir:

23 Kasım 2014 Pazar günü saat 16.00’da Alsancak Kıbrıs Şehitleri Caddesi Leman Kültür önünden Türkan Saylan Kültür Merkezi önüne

Eskişehir:

25 Kasım 2014 Salı günü saat 16.00’da Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı İl Müdürlüğü önünde (Hamam Yolu DeFacto önü)

Ankara:

25 Kasım Salı 15.00 Meclis Önü Dikmen Kapısı

Bursa:

23 Kasım Pazar 16.00 Heykel


  • YAZAR
  • Editor