Ayrıştırma politikaları devam ediyor
20.11.2014
20 Kasım Nefret Cinayetlerine Karşı Mücadele Günü'nde trans kadınlara Anayasa'da cinsiyet ve cinsel yönelim eşitliğini esas alınmazken, hüküm giyen trans kadınlara ayrıştırma politikası sonucunda ayrı hapishane yapılmaya çalışılıyor.

28 Kasım 1998’de, Rita Hester adlı trans kadın, ABD’nin Boston şehrinde kendi evinde cinsel yöneliminden dolayı aldığı göğsüne aldığı 20 bıçak darbesiyle öldürüldü. Yaşamını yitirmesinden sonra medya ve toplum bu cinayeti görmezden gelip büyük bir sessizliğe gömüldü. Sonraki yıl, San Francisco’da bu sessizliğe tepki olarak, 250 kişi sokağa çıkıp mumlu bir eylem yaptı. Bu eylemin tarihi olan 20 Kasım, her yıl dünyanın her yerinde nefret cinayetlerine karşı farkındalığı arttırmak ve uluslararası toplumu nefret cinayetlerine karşı gerekli tedbirleri almaya teşvik etmek amacıyla, Nefret Cinayetlerine Karşı Mücadele Günü olarak belirlendi.

 

LGBTT bireyleri için cinsiyet ve cinsel yönelim eşitliği anayasada yer almalı
LGBTT örgütleri, yıllardır Anayasanın eşitlik maddesinde cinsiyet kimliği ve cinsel yönelimin yok sayılmasının tanınması ve demokrasi paketi ile çıkan nefret saikiyle işleyen suçlarla ilgili düzenleme yapılacağının söylenmesine rağmen cinsiyet kimliği ve cinsel yönelimin yok sayılması hakıında düzenleme gerektiğini dile getiriyor. Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu ise kadın cinayetlerini durdurmak için kadın hareketinin bugüne kadarki mücadelesiyle ortaya koyduğu 5 Temel Talep’inde “Cinsiyet ve cinsel yönelim eşitliğini esas alan yeni anayasa” yer alıyor.
 
Trans kadınlara ayrı ceza evi ayrıştırma politikasıdır
Hüküm giyen trans kadınların, kadın ve erkek koğuşlarında kalamayıp tek kişilik hücrelere konulması ve diğer mahkumlardan farklı zamanlarda yalnız volta atmak zorunda kaldığı gerekçe gösterilerek Adalet Bakanlığı trans kadınlara ayrı hapishane yapılmaya başlanması hakkında Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu İzmir Temsilcisi Sanem Deniz Kural Dicle Haber Ajansı’na röportaj verdi. Bu uygulamanın ayrımcılık politikalarının bir parçası olduğuna dikkat çeken Kural, muhatapları olan trans kadınlara bu düzenlemenin sorulmadığını belirtti.