Sorularımızla peşinizi bırakmayacağız
25.11.2014
İstanbul'da Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu, Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü'nde Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı İl Müdürlüğü önünde eylem gerçekleştirdi. Adalet ve Kadın Zirvesi'nde Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu'nun temsilcilerinin soramadığı soru ve öldürülen kadınların yüzleri bakanlığın önüne bırakıldı. Eyleme "Kadına Şiddete Karşı Müslümanlar" da katıldı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın ve Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Ayşenur İslam’ın katıldığı Kadın ve Adalet Zirvesi’nde söz almak ve Ayşenur İslam’a soru sormak isteyen Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu temsilcilerinden Fikriye Yılmaz daha söz alamadan ağzı kapatılarak zorla dışarı çıkartıldı. Erdoğan ve AKP hükümeti daha bir soruya bile tahammül edemezken, tarihe 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele ve Dayanışma Günü’nde kadınların yaşam hakkı için söz almak isteyen kadınların ağızlarını kapatarak geçti.

 

Adalet ve Kadın Zirvesi’nde Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu’nun soramadığı “2014 yılında kaç kadın öldürüldü?” sorusu yazılı bir soru işaretiyle Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı İstanbul İl Müdürlüğü’nde kadınlar “Adalet biziz susmayacağız” diyerek bir eylem gerçekleştirildi. Eylemde söz alan, öldürülen Muhterem Göçmen’in kardeşi Çiğdem Evcil Erdoğan’ın kadın erkek eğit değildir demesini kabul etmediğini belirterek, “Dün sordurmadığınız soruyu bugün soruyorum: 2014 yılında kaç kadın öldürüldü haberiniz var mı?” dedi.

Kadına Şiddete Karşı Müslümanlar da eyleme katıldı.

 

Evcil ardından söz alan Adalet ve Kadın Zirvesi’nde soru sormak için söz alamayan ve ağzı kapatılarak zorla dışarı çıkartılan platform temsilcisi Fikriye Yılmaz konuşmasında suçlu oldukları için soruya cevap veremediklerini vurguladı.

 

Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platform üyesi olan Dilber Sünnetçioğlu konuşmasında Erdoğan’ı feministler annelikten ne anlar sorusuna cevap olarak “Ben hem feministim hem anneyim. Evlatlarını kaybeden anneleri düşünmüyorlar mı?” dedi.

 

CHP İstanbul Milletvekili Melda Onur ise konuşmasında Adalet ve Kadın Zirvesi’nde bir kadının sorusuna bile tahammül edemediklerine vurgu yaptı.

 

EHP Genel Başkanı Sibel Uzun ise konuşmasında “Kadınlar zaten konuşmak istedikleri için öldürülüyor. Elbette susmayacağız” diye kadın cinayetlerinin artmasını vurgulayarak, “Sözüm ona Komünizmi eleştiren Erdoğan'ın kendi taşeron ve sermaye sistemi kadınları, işçileri öldürüyor” dedi.

 

Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu Genel Temsilcisi Gülsüm Kav ise AKP hükümetinin bir soruya bile tahammül edemediklerini vurgulayarak “Erdoğan kadın cinayetlerini de bilmiyor idiyse orada bizi dinleseydi. Biz bu gerçeği biliyoruz” dedi. Ardından kınayan söylemlerin cinayetleri artırdığını belirterek “Kadınları bölmeye çalışıyor, feministleri hedef gösteriyor. Bir feministin kılına zarar gelse nasıl hesap vereceksiniz?” dedi.

 

Konuşmaların ardından Adalet ve Kadın Zirvesi’nde Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu’nun soramadığı soru ve öldürülen kadınların yüzleri Bakanlık önüne bırakılarak eylem sona erdi.