AKP'nin kadın düşmanlığına karşı Bursa'da eylemdeydik
25.11.2014
Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü'nde kadınlar yaşam hakları için buluştu. Cinayetlerini Durduracağız Platformu "kadın erkek eşit değildir" diyen Cumhurbaşkanı Erdoğan'a karşı, işçilerin ve kadınların yaşamlarından çalınarak inşa edilen Kaç-Ak Saray'a karşı Bursa'nın Heykel Meydanı'nda bir araya geldi.

Tam da 25 Kasım’dan bir gün önce AKP Hükümeti ve Cumhurbaşkanı Erdoğan kadınlara yönelik düşmanca politikalarında zirveye ulaştı. KADEM’in düzenlediği “Kadın Ve Adalet” zirvesinde Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Ayşenur İslam’a soru sormak isteyen platform temsilcisi kadınlar yaka paça dışarı çıkarıldılar. Cumhurbaşkanı Erdoğan ise yine aynı gün aynı toplantıda kadın ile erkeğin eşit olmadığını söyleyerek “fıtrat” dedi.

 

Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu ise bugün birçok ilde Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı İl Müdürlüğü önünde eylem gerçekleştirirken Bursa’dan kadınlar da saat 19.30’da Heykel’de bir basın açıklaması düzenledi.

 

Yapılan eylemde hayatta kalabilmek için koruma talep eden kadınlar için gerekli önlemler alınmazken devletin tüm imkan ve bütçesini Kaç-Ak Saray’a yatırdığı vurgulandı. “Ak Saray’a değil kadınlara bütçe” diye slogan atan kadınlar kadın düşmanı söylemlerini sürdüren AKP’ye karşı mücadele edeceklerini söyledi.

 

Okunan basın açıklamasında ise: “Kadınlar koruma talep ettiklerinde korumalarının mali yükünü de almak zorunda bırakılıyorlar. Kadınların korunması için tüm imkanları seferber etmesi gereken AKP kendine bin odalı saraylar yaptırıyor. Tehdit alan kadınların, işçi emekçi kadınların başlarını sokacak yerleri yokken kendine saray yaptıranlara soruyoruz. 1000 odalı saltanat, kurtulurdu kaç hayat! Yani o imkanlar kadınlar için sağlanmış olsaydı kadın kardeşlerimizi yaşatabilirdik.” Denildi.


  • YAZAR
  • Editor