Ankara'da kadınlar AKP'ye karşı omuz omuza
25.11.2014
25 Kasım'da Kadın Konferansı'nı düzenleyen bileşenler "AKP'nin karşısında kadın cinayetlerini durdurmak için omuz omuza" diyerek eylem yaptı.

Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele ve Dayanışma gününde kadınlar saat 18.30'da Sakarya Meydanı'nda buluştu. Eylemde yapılan konuşmalarda Tayyip Erdoğan'a karşı kadın erkek eşittir sözü öne çıktı. Sloganlarla AKP'ye karşı birlikte mücadeleyi vurgulayan kadın örgütü temsilcileri konuşmalar yaptı.

 

Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu Ankara Temsilcisi Ayşen Ece Kavas "Kadın cinayetlerinin sebebi kadın erkek eşitliğini fıtrata ters bulan Cumhurbaşkanıdır. Önce Tayyip Erdoğan aklını başına almalı. Kadınlar hayatlarına dair karar vermek istediği için öldürülürken, Ayşenur İslam'a soru sormak isteyen arkadaşımızın ağzı kapatılıyor. Ancak burada konuşuyoruz. Yani bizi engelleyemediler, engelleyemeyecekler. Kadınların konuşup konuşmayacağına Erdoğan karar veremez. Biz omuz omuza verirsek AKP'yi geriletebiliriz ve kadınların kurtuluşuna daha da yaklaşabiliriz." dedi.

 

CHP Ankara Kadın Kolları Başkanı Canan Kumbasar kadın cinayetletinin sebeplerini analiz ettikleri bir metin okudu. Birarada mücadele etmenin önemli olduğunu söyledi. Konuşmasını "kadınlar yaşasın diye yaşasın kadınlar " diyerek bitirdi.

 

HTKP Merkez Komite üyesi Umut Kuruç "Bu haftaya Tayyip Erdoğan'ın "Kadın ve erkek eşitliği fıtrata ters" sözleriyle başladık. Bizlere yönelik şiddeti engellemenin yolu AKP'yi bir an önce tarihe gömmektir. Bugün bölgemizde yaşayan kadınların kaderi Mirabel kardeşlerle ortaktır. Haziran'da sokaklarda, Kobane'de, Suriye'de,Tekel direnişinde, depremden bu yana Van'da, Yırca'da, Validebağ'da, Yeşilbahar'da kadınlar Türkiye'de ki diktatörün ve onun zihniyetinin ürünü olan şiddete karşı mücadele etmektedir. Erdoğan'a sözümüz olsun; AKP'yi de "Yeni Türkiye"nizi de göndereceğiz" dedi.

 

CHP Parti Meclisi üyesi Şenal Sarıhan "Sadece Türkiye'de değil dünyanın her yerinde mücadele devam ediyor. Bugün Türkiye'de bütün sokaklar da kadınlar isyanlarını haykırıyorlar " diyerek konuşmasına son verdi.

 


  • YAZAR
  • Editor