Platform'un soramadığı soru Meclis'te
26.11.2014
HDP Kars Milletvekili Mülkiye Birtane, Uluslararası Kadın ve Adalet Zirvesi'nde konuşma yapan Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Ayşenur İslam'a soru sormak istediği için şiddete maruz kalan Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu üyesi Fikriye Yılmaz'ın durumunu Meclis'e taşıdı.

 HDP Kars Milletvekili Mülkiye Birtane,  Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Ayşenur İslam'a soru önergesi vererek, Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu temsilcisine uygulanan şiddeti sordu. Ayşenur İslam’a "Gözlerinizin önünde bir kadına şiddet uygulanmıştır” denilen önergede, “Bu durum Türkiye'de kadın cinayetlerinin ve kadına dönük her türlü şiddetin politik olduğunu yeniden kanıtlamış ve kadın örgütleri başta olmak üzere kamuoyunda büyük tepkiler görmüştür. Kadın sorunlarına çözüm bulmakla görevli bir Bakanlığın başında bulunan bir kamu görevlisi olarak, size soru sormak isteyen bir kadını engellemek, sorusuna cevap vermek yerine salondan çıkarılması için talimat vermek, iktidarın kadına dönük şiddetle mücadelede samimi olmadığını, kadının erkekten gördüğü şiddetin kaynağını devletten aldığının açık göstergesi olmuştur" sözlerine yer verildi.

Mülkiye Birtane Ayşenur İslam’ın yanıtlaması talebiyle Meclis’e sunduğu önergede şunları sordu:

"- Fikriye Yılmaz'ın soru sormasını neden engellediniz? Fikriye Yılmaz hangi suçu işledi ki dışarı çıkarılması talimatını verdiniz?

- Kadına dönük şiddetle mücadele konulu bir toplantıda, bir kadının sizin talimatınızla şiddet uygulanarak dışarı çıkarılması, size karşı kadınlarda bir güvensizlik oluşturduğu fikrine katılıyor musunuz?

- Fikriye Yılmaz ve onun şahsında bütün kadınlardan bu davranışınızdan dolayı özür dilemeyi düşünüyor musunuz?

- Bir kadın Bakan olarak ve alanı kadın sorunları olan Bakanlığın başında bulunmanız itibariyle, size soru sormak isteyen Fikriye Yılmaz'ın soracağı soru mu sizi kaygılandırdı?

- Fikriye Yılmaz'ın hangi davranışı onu zor kullanarak dışarı çıkarılmasına gerekçe gösterilebilir?

-Fikriye Yılmaz'ın salonda cevaplandırmak istemediğiniz sorusu nedir?

- İfade ettiğiniz gibi sonrasında Fikriye Yılmaz'ın sorusuna cevap verilmiş midir?

- Kadın cinayetleri sayısı hakkındaki soruları neden İçişleri ve Adalet Bakanlıklarına yönlendiriyorsunuz? Bu sorular sizin alanınıza girmiyor mu?

-Fikriye Yılmaz'ın da sormak istediği soru kapsamında, 2009-2014 yılları arasında her yıl ve her ay için ayrı ayrı olmak üzere son beş yılda kaç kadın cinayete kurban gitmiştir?"


  • YAZAR
  • Editor