Ayşenur İslam açıklamasının arkasında durmalı
3.12.2014
14 yaşında evlendirilen Arzu Boztaş boşanmak istediği için kocası tarafından saldırıya uğradı. Milletvekili Melda Onur ve Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu hastanede Arzu Boztaş'ı ziyaret etti. Ayşenur İslam ise bugün açıklama yaparak 'Kadına şiddete toleransımız sıfır' dedi. Ayşenur İslam'ın açıklamasını kadın cinayetlerini durdurmak için mücadele eden Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu Genel Temsilcisi Gülsüm Kav ve CHP İstanbul Milletvekili Melda Onur'a sorduk.

14 yaşında evlendirilen Arzu Boztaş boşanmak istediği için kocası tarafından saldırıya uğradı. Milletvekili Melda Onur ve Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu hastanede Arzu Boztaş’ı ziyaret etti. Bugün Meclis’te gündem olan konuyla ilgili Ayşenur İslam açıklamalarda bulundu.

 

Konu Meclis’e taşındı

Arzu Boztaş kocası başka bir kadınla birlikte aynı evde yaşamak istediği için boşanmak istemişti. Kocası benden sonra kimse ile evlenme, benden başka hayatın olmasın diyerek kadını iki kolundan ve iki bacağından pompalı tüfek ile vurdu. Altı çocuk annesi 28 yaşında olan Arzu iki bacağını kaybetti. Halen hastanede tedavisi süren Arzu Boztaş’ı ilk olarak Milletvekili Melda Onur hastanede ziyaret etti. Ardından Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu Arzu’yu bir ziyaret düzenleyerek sürecin takipçisi oldu.

 

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Ayşenur İslam’a bugün Arzu Boztaş’la ilgili Meclis’te sorular soruldu. Açıklamasında Ayşenur İslam “kadına yönelik şiddete sıfır tolerans” dedi. Aynı zamanda Ayşenur İslam kadına yönelik şiddetle ilgili olarak “tek bizim Bakanlığımızın çözebileceği bir mesele değil” dedi.

 

Kadın mücadelesi kadın cinayetlerini geriletti

Kadın mücadelesi özellikle Kasım ayında omuz omuza bir dayanışmayla güç kazandı. 15 Kasım’da pek çok kadın  kurumunun bir araya gelerek yaptığı Kadın Konferansı ve ardından Uluslararası Kadına Yönelik Şiddete Karşı Mücadele ve Dayanışma gününde yapılan yürüyüşle Türkiye’nin pek çok yerinden her siyasetten kadınlar kadın cinayetlerini durdurmak için bir araya geldi. Bunun sonucu olarak Kasım ayında kadın cinayetlerinin yarı yarıya azaldığını gördük.

 

Kadınların talepleri net

15 Kasım’da bir araya gelen pek çok kadın kurumunun düzenlediği Kadın Konferansı’nda oluşturulan talepler var.Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu’nun senelerden beri verdiği mücadeleden süzdüğü talepler var. Bunlar son derece net.

 

15 Kasım günü pek çok kadın kurumunun bir araya gelerek düzenlediği Kadın Konferansı’nda kadınlar taleplerini net bir şekilde dile getirmişti. Yüzlerde kadının bir araya gelerek oluşturduğu şu talepleri öne çıkarmıştı:

 

1: 6284 Sayılı koruma kanunu etkin uygulanmalı, kadınların korunmasındaki tüm bürokratik engeller kaldırılmalıdır.

2:  Kadın katillerine indirimler uygulanmamalı, hafifletici sebepler aranmamalı, caydırıcı ceza verilmelidir.

3: Şiddet gören kadınlara mali destek sağlanmalı, kadınların korunması için bütçeden yeterli pay ayrılmalıdır.

4: İstanbul Sözleşmesinin uygulanması sağlanmalıdır.

 

Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu kadın cinayetlerini durdurmak için 5 temel talebini yayınlamıştı. Ayşenur İslam “kadına yönelik şiddete sıfır tolerans” açıklamasının takipçisi olması ve üzerine düşeni yapması gerekiyor. Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu şu 5 talebi belirlemişti:

 

1-Cumhurbaşkanı, Başbakan ve Meclis’teki tüm siyasi parti liderlerinin kadın cinayetlerini kınaması

2-6284 sayılı Koruma Kanunu’nun etkin uygulanması

3-Kadın katillerine caydırıcı cezanın yasalaşması

4-Kadın Bakanlığı’nın kurulması

5-Cinsiyet ve cinsel yönelim eşitliğini esas alan Anayasa oluşturulması

 

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Ayşenur İslam Meclis’te Arzu Boztaş’la ilgili yaptığı açıklamada kendini görevsizleştirmemeli söylediği gibi “kadına yönelik şiddete sıfır tolerans” açıklamasının arkasında durmalıdır.

 

Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu Genel Temsilci Gülsüm Kav: 

Mücadelemiz sonucunda açıklama yapmak zorunda kaldı

Bizim mücadelemiz sonucunda yakın vakitte önemli üç kazanımımız oldu. Bütün ayı kadın cinayetlerini durdurmak için mücadeleyle geçirdiğimiz Kasım ayında kadın cinayetlerinin oranı azaldı. Ve peşinden Ayşenur İslam, ‘Kadına şiddete toleransımız sıfır’ demek zorunda kaldı. Ayrıca Meclis’te Kadına Yönelik Şiddetle ilgili Komisyon kuruldu ve Resmi Gazete’de yayımlandı. Ama Ayşenur İslam’ın tek başına böyle konuşması bir şey ifade etmiyor. Madem böyle bir açıklama yapıldı, açıklamanın peşinden somut bir adım da görmek istiyoruz. Kadın cinayetlerini azalttığımız gibi Ayşenur İslam’ın sözlerinin arkasında durması için de konunun takipçisi olacağız. 

 

CHP İstanbul Milletvekili Melda Onur: 

Bakanlar, kadının lehine konuşmalı

Ben de Ayşenur İslam’ın açıklamasına hak veriyorum. Ama şiddeti hükümetin, Bakanlar’ın söylemleri durdurabilir. Mesela bir Bakan, “Kadın erkek eşit değildir” dediği zaman, kadın cinayetlerini ve kadına şiddeti arttırır. Kadının rolünü farklı tanımladığınız zaman, ‘Çocuk yapan, erkeğin koruması altında olan, güçsüz, narin, zayıf, boşanamaz, erken evlensin’ diyerek, toplumun muhafazakar kurallarına tabii olsun diye tanımlarsanız tabi ki cinayetler artar ve yasalar önlemez. Kadına şiddeti önleyecek olan dilimizdir, hükümetin dili de kadınların aleyhine çalışmakta.