Yasemin Güven'in katiline ağırlaştırılmış müebbet
12.12.2014
Boşanmak istediği kocası tarafından 13 Ağustos 2013 tarihinde öldürülen Yasemin Güven'in karar duruşması bugün İzmir Bayraklı Adliyesi'nde görüldü. Katil Şehmuz Yüksel, hiçbir ceza indirimnden yararlandırılmadan ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası aldı.

Yasemin Güven’in karar duruşması bugün İzmir Bayraklı Adliyesi 1. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görüldü. Katil Şehmuz Yüksel’in ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasına çarptırıldığı duruşma öncesinde Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu adliye önünde eylemdeydi. Yasemin Güven’in ailesinin de katıldığı eyleme İzmir’de öldürülen Pınar Ünlüer’in ailesi de katıldı. Eylemde konuşan Yasemin Güven’in ablası Meryem Fidan “Sadece adalet istiyoruz. Ağırlaştırılmış müebbet hapis alsın, indirim verilmesin” dedi.

Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu İzmir temsilcisi Sanem Deniz Kural şöyle konuştu: “Kadın cinayetlerini durdurmak için toplumun her kesiminden kadın omuz omuza vermiş durumda. Bunun bir sonucu olarak Kasım ayında kadın cinayetlerini geriletmeyi başardık. Kadına yönelik şiddet konusunda Meclis’te kurulan komisyonu kadın cinayetlerini durdurmak için gereğini yapmaya çağırıyoruz.”Eylemin ardından duruşma için adliyeye girildi. Duruşmada Şehmus Yüksel’in kardeşi Mehmet Yüksel tanık olarak dinlendi. Şehmus Yüksel daha önceki duruşmalarda olduğu gibi, haksız tahrik indirimi almaya çalıştı. Savcı ise, daha önce mütalaasını yineleyerek, sanığın hiçbir ceza indiriminden yararlanmadan ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasıyla cezalandırılması gerektiğini söyledi. Mahkeme heyeti Şehmus Yüksel’e eşe karşı ve gebe olduğu bilinen kadına karşı nitelikli kasten öldürme suçundan ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası, kişiyi hürriyetinden yoksun bırakma suçundan ise ek olarak 4 yıl hapis cezasına karar verdi.

Duruşmanın ardından Yasemin Güven’in ailesi ve Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu, katilin hiçbir ceza indirimi almadan ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası almasını, mücadelenin bir kazanımı olarak değerlendirdi.