Kadın cinayetlerine çözüm: Devlet somut adım atsın
17.12.2014
Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu, bugün Galatasaray Meydanı'nda kadın cinayetleri ile ilgili "Yine değil yeter" diyerek devleti kadın cinayetlerinin çözümü konusunda göreve çağırdı. Kadınlar hep bir ağızdan "Kadın cinayetlerini durduracağız" sloganları atarak kadın cinayetlerinin çözümünü açıkladı.

 Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu bugün Galatarasay Meydanı’nda toplanarak kadın cinayetlerinin çözüm yolunu devlete bir kez daha hatırlattı. Kadınlar, verdikleri mücadele ile Kasım ayında kadın cinayetlerini gerilettiklerini ancak içinde bulunduğumuz Aralık ayının henüz ilk yarısında yaşanan kadın cinayetlerinin Kasım ayının verilerine ulaştığına dikkat çekti.

 

Kadınlar Galatasaray Meydanı’nda çevreden geçen insanların da destekleriyle sloganlar atarak kadın cinayetlerinin durması için gereken 5 temel talebi bir kez daha ilan etti.

 

 

Eylemde bulunan öldürülen Muhterem Göçmen’in ablası Çiğdem Evcil konuşma yaptı. Evcil, uzun süredir meydanlarda mücadele verdiğini artık devletin kadınları koruması gerektiğini söyledi. “İstediklerinde bir gecede yasa çıkarıyorlar” diyen Evcil, “Kadınların korunması için de yasa çıkartıp uygulayın” dedi. Hükümet ve hükümete yakın isimlerin yaptığı kadın düşmanı açıklamalara da tepki gösteren Çiğdem Evcil, “Hamile kadınlara, dekolte giyen kadınlara, eşcinsellere laf etmek sizin haddinize mi? Siz önce görevinizi yerine getirin” dedi.

 

 

Eylemde konuşma yapan Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu Genel Temsilcisi Gülsüm Kav da devleti göreve çağırdı. Kav, “Biz kadınlar için mücadele ederken, devleti yönetenler bir tek sözleri ile kadınları canından etmekten geri durmuyor” dedi. Hükümetin kadın katillerini teşvik ettiğini söyleyen Kav, “Kadın katilleri mahkemelerde hükümet yetkililerini örnek alarak savunma veriyor. Madem kadınları korumak için hiç bir adım atmıyorsunuz, hiç olmazsa bizim mücadelemize gölge etmeyin. Biz kadın kardeşlerimiz için mücadele etmesini iyi biliriz” dedi. Konuşması esnasında öldürülen kadınların yüzlerinin yer aldığı dövizleri gösteren Kav, “Biz kadınların, bu fotoğraflardaki güzel yüzlü kadın kardeşlerimiz gibi öldürülmesini istemiyoruz. Yine değil yeter demek istiyoruz” dedi.

 

Eyleme Emekçi Hareket Partisi Genel Başkanı Sibel Uzun da katıldı.

 

Galatasaray Meydanı'nda gerçekleştirilen eylem "Asla yalnız yürümeyeceksin" sloganlarıyla sona erdi.