Bursa'da kadınlar devleti göreve çağırdı
20.12.2014
Bursa Fomara Meydanı'nda toplanan Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu kadın cinayetlerini kınayan devleti somut bir adım atmaya çağırdı.

Aralık ayı bitmeden kadın cinayetlerinin Kasım ayındaki verilere ulaşması nedeniyle Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu birçok ilde bir kez daha taleplerini dile getirdi. Bursa’da Fomara Meydanı’nda toplanan kadınlar “Yine Değil Yeter” diyerek devleti göreve, somut bir adım atmaya çağırdı.

 

Kadın cinayetlerinin durması için gereken 5 temel talebi dile getiren kadınlar “Kadın katillerine İndirim değil ağır ceza” , “adalet biziz susmayacağız” sloganlarını attılar.

 

Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu adına konuşma yapan Elif Karan devleti Göreve çağırarak “ Modern hayatın gereği olan en temel haklarımız için buradayız. Yaşam hakkımız için toplandık. Kasım ayında mücadelemiz sonucu hükümet kadın cinayetlerini kınamıştı ve o ay kadın cinayetlerinde ciddi bir azalma görüldü. Elimizdeki fotoğraflarda gördüğünüz kadınlar bu ay öldürüldü. O yüzden kadın cinayetlerini kınayanlar somut bir adım atmalıdır. Devleti göreve çağırıyoruz. Bizler mücadelemiz sonucu gördük ki kadın cinayetlerini durdurabiliriz. Bütün kadınları bizimle mücadeleye çağırıyoruz.”

 

Eylemde okunan basın açıklamasında “Kadınlar her türlü emek sürecinde kendi hayatına dair karar alınca gittikçe artan sayıda öldürüldüğü gerçeği karşısında elinde yasa, bütçe gibi her türlü imkan bulunan devletin bu insanlık suçunu durdurmak için acilen somut atmaması ayıptır, suçtur. Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu olarak haykırıyoruz: Kadınların çözümü ve temel talepleri var, kadın cinayetlerini durdurmak mümkün! Kadına yönelik şiddete karşı 0 toleranssa: Devlet somut adım at!”  denildi.

 

Eylem “Asla Yalnız Yürümeyeceksin ” sloganlarıyla sonlandırıldı.


  • YAZAR
  • Editor