Kadınlar kazandı: Şeker Dikbıyık'ın katiline ağır ceza
13.1.2015
2014 Ağustos ayında şiddeti kabul etmeyerek boşanmak istediği kocası tarafından Eskişehir'de öldürülen Şeker Dikbıyık'ın ve onunla birlikte bir kadın dayanışması içinde olduğu için yaralanan Saliha Uyar'ın karar duruşması görüldü.

 Şeker Dikbıyık boşanmak istediği kocası tarafından bıçaklanarak öldürülmüş, onunla dayanışma içinde olan Saliha Uyar ise katil Ramazan Dikbıyık tarafından yaralanmış ve kurtulmak için mücadele verip camdan atlayarak hayatta kalmıştı.

Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu’nun müdahil olduğu ve Şeker’in ailesiyle mücadelesini yürüttü dava ağırlaştırılmış müebbetle sonuçlandı. Mahkeme Ramazan Dikbıyık’a kasten Şeker Dikbıyık’ı öldürmekten ağırlaştırılmış müebbet verirken, Saliha Uyar’ı öldürmek için yaralamaktan ise 12 yıl hapis cezası verdi. Kadınların mücadelesi bir kez daha kadın katillerini ve kadın düşmanlarını alt ederken mahkeme çıkışında Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu bir basın açıklaması düzenledi.

Açıklamada konuşan Fatma Kurt “Bugün verdiğimiz mücadele sonucu Şeker kardeşimizi öldüren ve Saliha kardeşimizi yaralayan katil Ramazan Dikbıyık’a ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası verildi. Tekil kazanımlarımız giderek artıyor ancak tüm kadınların yaşam hakkını kazanması için devletin ağır cezayı yasalaştırması zorunludur. Kadınların kararı yaşamaktan ve bunun için mücadele etmekten yanayken hükümet son dönemde yaptığı gibi kadınların kendi hayatları için aldıkları kararlara müdahale edemez ve kendi hayatlarına dair karar aldıkları için öldürülen kadınların katillerine indirim yolu açamaz. Bunun için ağır ceza yasalaşmalı ve devlet görevini yapmalıdır. ” diyerek ağır cezanın yasalaşması gerektiğini söyledi.

Şeker’in katiline ağır ceza verilmesini ve Şeker ile Saliha için adalet sağlanmasını Şeker’in ablası Hatice Çimendağ ve Saliha Uyar ile değerlendirdik;

Hatice Çimendağ (Öldürülen Şeker’in ablası)

Bugün kardeşimin katiline ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası verildi. Katil beklediğimiz ve istediğimiz cezayı aldı.Adalet yerini buldu, kardeşim rahat uyuyacak. Bu ceza Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu ile verdiğimiz mücadelenin sonucu. Biz bu zor dönemi Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu ile birlikte atlattık ama devletin de yanımızda olmasını isterdik. Caydırıcı olması için devletin ağır cezayı yasalaştırması şart. Biz büyük bir acı yaşadık. Hükümetin bu yasayı geçirmek için ile kendi başına da aynı şeyin gelmesi, kendilerinin de aynı acıyı yaşaması mı gerekiyor? Devlet öncelikle mücadele eden kadınlara destek olmalıdır. Devletin elinde olan imkanlarla yapmadığı görevi, tüm imkansızlık ve yetersizliklere rağmen yapan, kadınlar için mücadele eden kadınların önünü açmalıdır. Benim kardeşimin katili ağır ceza ldı ancak diğer kadınlar için de artık bu cezanın yaslaşmasını istiyoruz. Kadın cinayetlerinde bir caydırıcılığın olmasını istiyoruz. Bizimle birlikte kardeşim Şeker için, Saliha için mücadele eden Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu’nun her bir üyesine teşekkür ediyorum.

Saliha Uyar (Şeker’le kadın dayanışmasında olduğu için yaralandı)

Ben bugünki mahkemenin sonucundan ve verilen karardan oldukça memnunum. Tabi ki sonucun 2. duruşmada çıkması mahkemeyi uzattı. Ne olursa olsun ilk duruşmadan o kadın katiline ağır ceza verilmeliydi. Kadına suç bulmaya çalışmadan kadın katillerine ağır ceza verilmesi caydırıcı olur. Katil de böylece ilk olarak kendi yaşamını düşünerek bile cinayet işlemekten vazgeçer sonuçta o katilin hayatı da ağır ceza ile değişecek. Ben kadın katillerine indirimin yolunun açılmasını çok yanlış buluyorum. Hükümet bir şey yapmadan kadın cinayetleri devam edecek. Kadınların mücadelesi devam ederken benim davam sonuçlandı diye hiçbir şey bitmedi. Ben bundan sonra da bu mücadeleye devam edeceğim ve kadınların yaşaması için her davaya, her alana, her adliyeye gideceğim. Ben artık rahatça nefes alabileceğim bir yaşam istiyorum. Bizler kadınlar olarak erkeklerle aynı şartlarda doğduk ve öyle yaşıyoruz ben bu yüzden bir erkeğin boyunduruğu altında yaşamak istemiyorum. Devlet bizim mücadelemizde yanımızda olsaydı daha iyi olurdu. Ama onlar bizi karşı karşıya getiriyorlar bize aynı şeyleri tekrar tekrar yaşatıyorlar. Katil birkaç sene yatacağını düşünüp cinayeti işledi. Devlet indirim yolu açmadan ceza verse katil bundan korkar ve karşısndaki kadına elini bile kaldıramaz. Şu anda benim korumam var ama devlet korumayı ciddiye almış olsa polisler benim koruma talebimi çekmem için evime gelemezlerdi, korkarlardı. Bugün mahkemede bile koruma kararımın olduğu adamla burun buruna geldim. Koruma kararları bile kağıt üzerinde kalıyor. Öldürülen kadınların çantalarından koruma kağıtları çıkıyor, o kadınlar o şekilde öldürülüyorlar. O sebeple korumam olması beni rahat hissettirmiyor. Son olarak tekrar söylüyorum; rahat nefes almak için, özgürce yaşamak için ne gerekiyorsa yapmaya, Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu ile mücadele etmeye devam edeceğim. Mücadele için ne gerekiyorsa ben sonun kadar, tüm kadınlar kurtulana kadar varım. 


  • YAZAR
  • Editor