AKP'ye laf düşmez, karar kadınların
13.1.2015
Üzerine vazife olmadığı halde kadınların hayatlarına müdahale eden AKP'liler anne olmayı şimdi de kadınların askerliği olarak nitelendirdiler.

 AKP grup toplantısında nüfus artışını teşvik paketiyle ilgili konuşan Davutoğlu, "Kadınlarımız uzun bir süre, 3 çocukta 6 ay süreyle günde yarı zamanlı çalışıp tam ücret alacak. Kadınlar 16 hafta sonunda kariyerimi mi seçsem annelik mi yapsam demeyeceğim. Nasıl erkekler askerlikte bu şekilde kademe ilerlemesinde değerlendiriyorsa kadınlarımız da değerlendirecek. Annelik de vatan görevi gibi kutsal bir görevdir" dedi. Annelik konusunda konuşma sırası şimdi de Davutoğlu’na geldi. Üzerine vazife olmadığı halde kadınların hayatlarına müdahale eden AKP’liler anne olmayı şimdi de kadınların askerliği olarak nitelendirdiler.

 

“Petrol biter, kaynaklar tükenir ama kadın her zaman doğurabilir”

“Petrol bitebilir, kaynaklar tükenebilir, tükenmeyen tek kaynak var o da insan kaynağı. 2013 yılında 65 yaşı 10,3’e, 2050’de yüzde 20’ye çıkacak. Burada yapılacak iki yol var. Eski Türkiye’de olduğu gibi aman nüfusun artmasını durduralım, az nüfusla mümkün olduğu kadar orta gelişmişlikte kalalım. Okullar olmasaydı ne güzel idare ederdim diye ifadeyi, 80’li 90’lı zihniyet böyle bir zihniyete dayanıyordu. Biz ise tam tersini söylüyoruz. Nüfusumuz artsın. Genç nüfusumuz artsın. Daha çok nüfusla daha büyük milli gelir üzerinden milli geliri artıralım. Bu anlamda çalışan kadınları, annelik ve kariyer aşkı arasında tercih yapmak zorunda bırakmayan insani bir reform planladık. Dünyaya örnek olacak bir reformu gerçekleştirdik. Nasıl ki erkekler askerlikte, askerlik döneminde, kademe ilerlemesinde değerlendiriyorsa annelerimiz de değerlendirecek. Annelikte vatan görevi gibi kutsal bir görevdir.  Yine devrim mahiyetinde bir adımla çeyiz hesabı. Anne ve baba çocuk evlilik çağına gelinceye kadar biriktirdikleri miktar ne ise devlet yüzde 15 katkıda bulunacak. Çünkü aşkın ve muhabbetin ne zaman geleceği belli olmaz, geldi mi insanı çarpar. O anda anne ve babanın sıkıntıda kalmaması için, yüzde 15 katkıda bulunacağız.” diyen Davutoğlu, kadınları en büyük üretim yolu olarak gördüklerini belirtti.

 

Kadınlar ise AKP’nin “kadının en büyük kariyeri ve görevi anne olmaktır” söylemlerine karşı “Annelik kariyer değil tercihtir. Karar kadınların” demeye devam ediyorlar.

 

Eylem takvimimiz:

İstanbul:
16 Ocak Cuma
19.30
Galatasaray Meydanı

Ankara:
16 Ocak Cuma 
19.00
Sakarya Meydanı

Eskişehir:
Şeker Dikbıyık karar duruşması
13 Ocak Salı
12.30
Eskişehir Adliyesi

İzmir: 
17 Ocak Cumartesi
16.00
Alsancak Kıbrıs Şehitleri Caddesi Türkan Saylan önü

Manisa:
Burcu Çapar duruşması
20 Ocak Salı 
13.00
Manisa Adliyesi


  • YAZAR
  • Editor