Ankara kadınların kararı için eylemdeydi
17.1.2015
Bugün(16 Ocak) Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu Ankara Sakarya Meydanı'nda saat 19.00'da ''Annelik kariyer değil tercihtir. Karar kadınlara aittir'' demek için eylem yaptı.

Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu Ankara Sakarya Meydanı’nda "Annelik kariyer değil tercihtir. Karar kadınlara aittir" demek için eylem yaptı.

 

“Annelik kariyer de değil askerlik de”

Geçtiğimiz günlerde Sağlık Bakanı anneliğin kariyer, Başbakan Davutoğlu ise askerlik olduğunu söylemişti. Cumhurbaşkanı’nın ‘’Kadın ve erkek eşitliği fıtrata terstir.’’ sözlerinin ardından bakanlar da üst üste kadınların kararlarına müdahale eden açıklamalarda bulundu. Tüm bu açıklamaların kadın cinayetlerinin önünü açtığını söyleyen kadınlar Ankara’da eylem yapmak için buluştu.

 

“Çocukları öldürülen annelere ne cevap vereceksiniz?”

Eylemde ‘’Karanlığa gidiyorsun AKP, biz yokuz’’, ‘’Annelik kariyer de değil, askerlik de.’’,  ‘’ İşte, evde, okulda karar kadınların.’’ yazılı dövizler taşıyan kadınlar, karar kadınlara aittir dedi.Türkiye’de Soma’da Ermenek’te çocuklarını kaybeden annelere,çocuklarının gözü önünde öldürülen annelere,kadın cinayeti ile hayatı sonlanmış kadınların annelerine dikkat çeken platform hükümete, bu annelere anneliğin kariyer olduğunu nasıl anlatacaklarını sordu.

 

Kadınların kararı için toplanan platform eylemine çevreden alkışlarla destek geldi. 

Perihan Aslantaş


  • YAZAR
  • Editor