İzmir'de kadınlar karar hakları için toplandı
18.1.2015
Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu bugün İzmir'de Alsancak Kıbrıs Şehitleri Caddesi Türkan Saylan Kültür Merkezi önünde toplanarak "Annelik kariyer değil tercihtir, karar kadınlara aittir" dedi.

 Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu annelik üzerinden sürekli kadın düşmanı söylemler üreten AKP’li bakan ve politikacılara karşı dün İstanbul ve Ankara’da olduğu gibi, bugün İzmir’de buluştu. Alsancak Kıbrıs Şehitleri Caddesi Türkan Saylan Kültür Merkezi önünde toplanan kadınlar “Annelik tercihtir kariyer değil”, “AKP’nin fıtratı kadın düşmanlığı”, “Yaşam da bizim karar da bizim” şeklinde sloganlarla son dönem annelik üzerinden yürütülen sistemli politikaya karşı sözlerini söylediler. Eylemde, AKP’nin anneliği kullanarak kadınlara baskı yapmaması gerektiği net bir dille ifade edildi.

 

Eyleme öldürülen kadınların ailelerinin yanı sıra, pek çok siyasi parti, dernek de katıldı. EHP’li Kadınlar, CHP’li Kadınlar, Karşıyaka HDP’li Kadınlar ve Siyah Pembe Üçgen İzmir LGBT Dayanışma Derneği de eyleme katıldı.

 

Öldürülen Pınar Ünlüer’in babası Zeki Ünlüer, “AKP artık kadınların ne yapacağı ile ilgili konuşmaktan vazgeçsin, bunun yerine kadın cinayetlerini nasıl durdururum diye düşünsün” dedi.

 

Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu İzmir Temsilcisi Sanem Deniz Kural, AKP’nin kız çocuklarına çeyiz değil kitap parası vermesi gerektiğini ifade ederek, kadın düşmanı söylemler nedeniyle kadın cinayetlerinin de arttığını belirtti. Kural, eylemde bir araya gelen farklı kesimlerden kadınların kadın cinayetlerini durdurabileceğini belirterek, tüm toplumu yanlarında yer almaya davet etti.

 

Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu adına basın açıklamasını okuyan Jale Müftüler şöyle konuştu: “Kadınların şimdiye kadar güç bela, nice mücadeleler sonucu elde ettiği haklarını şimdi bir çırpıda geri çekmeye, kadını yok saymaya, eve kapatmaya ve hatta kadınların tercihleri adına konuşuyorlar. Çağımızın gerçekleri ışığında seçim yapmak da karar hakkı da kadınlara ait. Anneliği ve kariyeri karşılaştıranlara karşı çıkıyoruz.”

 

Eylemin ardından, MelodiKA adlı kadın müzik grubu, kadınlar için uyarladıkları şarkılarını, yine kadınlar için söyledi. Eylem MelodiKA grubunun şarkılarıyla son buldu.


  • YAZAR
  • Editor