Burcu için adalet mücadelesi devam ediyor
20.1.2015
Kocası Semih Çapar tarafından 4 yaşındaki çocuğunun gözleri önünde, hem de 8 aylık hamile olduğu halde öldürülen Burcu Akyol'un ikinci duruşması bugün görüldü. Duruşma öncesi Adliye önünde basın açıklaması yapan Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu katilin hiçbir ceza indiriminden yararlanamadan ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası alana dek mücadele edeceğini söyledi.

Manisa 2. Ağır Ceza Mahkemesi'ndeki duruşmaya hayatını kaybeden Burcu Akyol'un annesi Fatma Akyol ve babası Süleyman Akyol ile avukatları Mehmet Özyolcu ve Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu katıldı.

 

Yeni tanıklar için mahkeme ertelendi

Tarafların avukatlarını dinleyen mahkeme başkanı, bir sonraki duruşmada dinlenilmek üzere yeni isimlerin duruşmaya katılmaları yönünde gerekli işlemlerin yapılması ve istenilen delillerin toplanması için duruşmayı 2 Mart 2015 Salı gününe erteledi.

 

Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu adliye önündeydi

Duruşma öncesi saat 13.00’de Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu adına Çiğdem Gültekin basın açıklaması yaptı. Adaletin yerini bulması için davayı takip ettiklerini belirten Gültekin: “Burcu kardeşimize sahip çıkıyoruz. Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu olarak Burcu kardeşimizin katili hiçbir ceza indiriminden yararlanamadan ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası alana dek mücadele edeceğiz."

 

Kadınların kararını açıklıyoruz: AKP’nin tüm bu gerici ve kadın düşmanı açıklamalarını bertaraf edeceğiz. Anneliği ve kariyeri karşılaştıranların karşısında biz kadınlar dayanışma içerisinde birlikte hareket edeceğiz. İşte, okulda, evde kendi hayatımıza dair kararları biz vereceğiz. Kadın spikeri izlemek caiz değildir, 6 yaşındaki çocukla evlenebilirsiniz diyenlerin karşısında okuyacağız, iş yaşamına gireceğiz, siyaset üreteceğiz, örgütleneceğiz, yaşam hakkımız için karar hakkımız için mücadele edeceğiz. Biz kadınlar da korkmuyoruz; karanlığa doğru emin adımlarla ilerleyen siz kadın düşmanlarını karanlığın en dibine gömeceğiz” şeklinde konuştu.

 

Eyleme katılan ve konuşma yapan Burcunun ailesi ise katilin en ağır ceza ile cezalandırılmalarını istedi.


  • YAZAR
  • Editor