23 kadın koruma altındayken öldürüldü
27.1.2015
Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu'na "Bizde kayıt yok" cevabını veren Emniyet, kadına yönelik şiddeti durdurmak için kurulan komisyona yaptığı sunumda koruma altında öldürülen kadınların sayısını itiraf etti.

Emniyet Genel Müdürlüğü yetkilileri, Kadına Yönelik Şiddetin Sebeplerinin Araştırılması Komisyonu’na yaptığı sunumda, koruma altındayken öldürülen kadın olmadığını iddia eden Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Ayşenur İslam’ın aksine, 2014 yılında 23 kadının geçici koruma tedbiri altındayken korunamayarak öldürüldüğünü itiraf etti.

 

Komisyon'a sunulan veriler yanlış

Aile içi şiddet olaylarına ilişkin yıllara yönelik rakamsal veriler aktaran Emniyet Müdürü Tarıkhan Çetiner, 2014 yılında 133 kadının şiddet olayları sonucu hayatını kaybettiğini belirtti. Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu’nun hazırladığı “Kadın Cinayeti Gerçekleri” raporunda ise öldürülen kadın sayısı 294 olarak belirtilmişti. İki rapor arasındaki bu büyük fark Emniyet’in, 6284 sayılı Ailenin Korunması ve Kadına Karşı Şiddetin Önlenmesine Dair Kanun ile çelişerek, sadece resmi devlet nikahıyla birlikte olan çiftleri göz önünde bulundurmasından kaynaklanmış olabileceğini düşündürdü.


Emniyet, elimizde veri yok demişti

Yine Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu, Bilgi Edinme Hakkı kapsamında öldürülen kadınların verilerini Emniyet'e soruduğunda "Elimizde böyle bir veri yok" cevabını almışlardı. Bu durumda Komisyon’a sunulan yanlış verilerin nereden geldiği merak konusu.

 

Kadına ve erkeğe yönelik şiddeti eşitleme çabası

Kadına yönelik şiddetin sebeplerinin araştırılması amacıyla kurulan komisyona, kadına yönelik şiddeti analiz eden bir rapor sunulması beklenirken, raporda koruma talep eden ve şiddet gören erkeklerin rakamları da yer aldı. Ancak rakamlar arasındaki uçurum bile gerçeği gözler önüne sermeye yetti.


Nursel Aydoğan- HDP Diyarbakır Milletvekili

Komisyon toplantılarında yapılan sunumlara göre kadın cinayetlerinde azalma var. Ancak bu veriler Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu’nun verileri ile uyuşmuyor. Onlar kadın cinayetlerinin arttığını söylerken, sunulan raporlarda azaldığının söylenmesi politik bir şey. Emniyet’in verilerinin doğru olduğuna inanmıyorum. Komisyon olarak sığınma evlerindeki kadınlar ziyaret edilerek kaç kez polise başvurdukları ve koruma istedikleri öğrenilecek. Ceza evlerindeki kadınları, sivil toplum örgütlerini ve öldürülen kadınların ailelerini dinleyerek bunlardan hareketle doğru bir rapor çıkaracağız.

 

Gülsüm Kav- Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu Genel Temsilcisi 

Emniyet, iki noktada yasadışı davranıyor:

1. Bize  “elimizde kayıt yok” diye yanıt vermişti, şimdi ise veri açıklıyor. Demek ki yalan söylemiş ve gerçekleri kamuoyundan saklamış.

2.Kadını yok sayıp sadece “aile” diye tutturdukları için öldürülen kadınlar içinde resmi evli olanları sayıyor, Ayşe Paşalı gibi eski kocası tarafından öldürülen ya da Özge gibi öğrenci kardeşlerimizi saymıyor olabilirler. Bu da Koruma Kanunu’na aykırıdır.

Ayrıca, Emniyet kadınlardan önce öldürülen “erkekleri” anarak ‘kadın cinayetleri’ politik gerçeğini örtmek istiyor. “23 kadının koruma altındayken öldürüldüğünü” söylemesi de görevini yerine getirmediğini itiraf etmesidir. Biz bu itirafı unutmayacağız ve sorumluların görevlerini yapması için mücadelemize devam edeceğiz.

 

Hülya Güven- CHP İzmir Milletvekili

 Kadına ilişkin şiddet konusunda AKP döneminde 8 araştırma komisyonu kurulmuş ama bugüne kadar o komisyonların bir işe yaramadığı açıkça görülüyor. Son rakamlara bakılırsa 6284 sayılı kanundan sonraki dönemde şiddet olaylarında yüzde 25’e yakın artış gözlenmiş. Bu, çıkarılan kanunun işe yaramadığını gösteriyor. Çünkü kanunlar çıkarıldıktan sonra uygulanmalıdır. Komisyonda bugüne kadar kamu kurumlarının sunumlarını dinledik ve hepsi gerçek olmayan, göstermelik rakamlarla sunumlarını geçiştirdi. Keşke önce sivil toplum örgütleri dinlenseydi de eksikler ortaya çıksaydı. Komisyon seçim dönemine yakın bir zamanda kuruldu ve 2 ay sonra bitirilmesi düşünülüyor. Bu süre içinde nasıl çözüm üretilebilir ki?


  • YAZAR
  • Editor