8 mart hazırlıkları başladı
25.2.2013
Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu'nun, Taksim İktisatlılar Evi'nde kadınlarla bir araya gelerek yaptığı toplantı bugün 15:00'da yapıldı. Toplantı, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü öncesinde yapılacak çalışmaların planlananması için gerçekleşti.

Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu 8 Mart Dünya Kadınlar Günü'ne dair neler yapmaları gerektiğini konuştu. Platform, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü'ne kısa bir süre kala 9 Mart Cumartesi günü yapacakları büyük yürüyüşün hazırlıklarını hızlandırdı. Toplantıya katılan kadınların fikir ve önerileri dinlenirken kolektif bir iş birliğiyle ortaya çıkan yeni düşüncelerin planlaması yapıldı.

 

9 Mart Cumartesi Günü Büyük Kadın Yürüyüşü

 

Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü'yle doğrudan bağlantılı olarak 9 Mart Cumartesi günü büyük kadın yürüyüşü yapacak. Kitlesel bir katılımla gerçekleştirilmesi planlanan yürüyüşün öncesinde toplantılar düzenleyen platform, kadınların görüşleriyle çalışmalarını zenginleştiriyor.

 

9 Mart Yürüyüşünün Duyurusu için Hazırlıklar 

 

Platformun 9 Mart'ta yapacağı büyük kadın yürüyüşünün duyurusu için öncelikle basının ve sosyal medyanın üzerinden propaganda yapılması kararlaştırıldı. Platformun Türkiye Temsilci Gülsüm Kav, kadınlara ulaşmak için elde olan tüm imkanların değerlendirilmesi ve bu alanda çaba harcanması gerektiğine değindi. Toplantıya katılan kadınlar yeni fikirler üretip öneriler sunarken yürüyüşün duyurulması ve platformun tanıtılması için kurulan propaganda ekibinin içinde yer aldılar.

 

Televizyon ve Radyo Programları Platformu Konuk Edecek

 

Toplumsallaşan bir konu olan kadın cinayetleri ve kadın cinayetlerine karşı mücadele yürüten Kadın Cinayetlerini Durduracğız Platformu, kadın cinayetleriyle ilgili olarak konunun öznesi olmuş durumdadır. Kadınlara, kadın cinayetlerine karşı verilen mücadeleyi ve platformun kazanımlarını anlatmak üzere birçok televizyon ve radyo kanalına konuk edilen platform, 9 Mart öncesinde de Yol TV'ye ve Jazz Radyo'ya konuk olacak. 

 

 

Mali konuda yeni imkanlar

Toplantıda "kazanç" gündemi olarak platformun giderlerinin karşılanmasının nasıl yapıldığı anlatıldı. Platform ya aldığı bağış ve aidatlarla yol, dava, sms, materyal gibi masraflarını karşılıyor ya da ücretsiz olarak platform için birşeyler yapacak kurumlar buluyor. Bu bağlamda çevreden alınan bağışlar büyük önem taşıyor.

 

Toplantıya katılan kadınlar, kadın cinayetlerinin durdurulması için yürütülen mücadelenin önemine dikkat çekerken bu mücadelenin öneminin anlatılması ve duyurulması için de yürütülecek olan çalışmaların öznesi konumunda oldular.

 

 

9 Mart eyleminin afişini indirmek için tıklayınız.