Yankı Bayrak'ın davası görüldü
6.2.2015
Eylül 2014'te 20 yaşında,nişanlısı tarafından vurularak öldürülen Yankı Duygu Bayrak'ın davası dün Mersin Adliyesi'nde görüldü. Davaya müdahil olan Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu temsilcisi Elif Karan ve Avukat Gamze Özdemir, davayı Yarın'a değerlendirdi.

Eylül 2014’te 20 yaşında,nişanlısı tarafından vurularak öldürülen Yankı Duygu Bayrak’ın davası dün Mersin Adliyesi’nde görüldü. Davaya müdahil olan Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu temsilcisi Elif Karan ve Avukat Gamze Özdemir, davayı Yarın’a değerlendirdi.

Katil Koçer, indirim almak için savunmasında, Bayrak'ın hayatını kaybetmesine neden olan tüfeğin kaza ile ateş aldığını öne sürdü. Mahkeme delillerin toplanması için 2 Nisan 2015 saat 13.30’a ertelendi.

 

"Bu toplum kadın cinayetleri dursun istiyor"

Davaya müdahil olarak katılan ve Yankı Bayrak için adalet mücadelesi yürüten Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu’nun temsilcisi Elif Karan “Yanki kardesimiz icin, adaletin sağlanmasi için bir yandan mecliste kadın cinayetlerinin nasıl durdurulabileceğini Ankara’da anlatırken bir yandan da Mersin’deydik. Sanık bizi hiç şaşırtmadan Yankı’nın ölümünün bir kaza olduğunu iddia etmeye devam etti. Ailemizle birlikte yürüttüğümüz mücadelemizde Yankı’nın ölümünün kaza değil kadın cinayeti olduğunu bir kez daha söylüyoruz. Kadın cinayetlerine ağır cezalar verilmezse, devlet bizleri yani kadınları dinlemek yerine  “Mahalle meclisi”nin kadınların yaşam hakkı konusunda bilir kişi olmasını talep edenleri dinlerse kadın cinayetleri ne yazık ki artar. Tam da bu noktada eski Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Şahin’in Belediye Başkanlığı yaptığı Mersin’de yine adalet ve ağır ceza talebimizi yineliyoruz. Biz mücadeleden vazgeçmeyeceğiz. Gerçekleri haykırmaya devam edecegiz. kadınların yaşam hakkını hiçe sayanlar şunu çok iyi bilsin; bu toplum mahallelerinde kadınları yaşatmak için elinde merdanesiyle nöbet tutarken devleti göreve çağıran bir toplum. Kadın cinayetlerini durdurana kadar da böyle olmaya devam edecek” diyerek mücadelelerinin tüm kadınlar yaşam hakkını kazanana kadar devam edeceğini söyledi.

 

"Katil ağır ceza almalı"

Avukat Gamze Özdemir “Katil olayın bir kaza olduğunu öne sürse de biz bunun bir kaza değil, bir kadın cinayeti olduğunu biliyoruz. Kimse soğuk kanlı bir şekilde kazayla birini öldürüp, üzerine kapıları kilitleyerek ve evin şalterlerini indirerek kaçmaz. Yankı malesef çok gençti ve ailenin de tek çocuğuydu. Aile şu an gerçekler ortaya çıksın ve katil hakettiği cezayı alsın istiyor. Umarım katil gereken cezayı alır. Bilzer de bunun için gerekenleri yapacağız” dedi ve Yankı’nın katiline ağır ceza verilmesi gerektiğini söyledi. 


  • YAZAR
  • Editor