Kübra Eken için Kartal Adliyesi'ndeyiz
10.2.2015
Kübra Eken için gerçeğin ortaya çıkmasını ve adaleti istiyoruz.

Gazetecilik ve yayıncılık kariyerine Londra'da Boolberg TV'de başlayan Kübra Eken, 2010 yılında Türkiye’de faaliyet gösteren bir televizyon kanalının Londra temsilciliğini üstlendi ve İstanbul'a yerleşti.

 

20 Haziran 2013 tarihinde sezaryen ile bir erkek çocuk dünyaya getiren Eken, doğumdan 2 gün sonra eşi Neptün Eken tarafından hastaneye götürüldü. Hastaneye götürüldüğünde konuşma ve hareket kabiliyeti ile şuurunu yitirmişti. 

 

Kübra’yı ameliyat eden doktorun, Kübra Eken'in ailesine, “Kızınız darp edilmiş, haberiniz yok mu?” demesi üzerine aile durumdan haberdar oldu. Karakola giden Yelkenci ailesi, 22 Haziran 2013’te hastanenin ‘darp ihbarı’ üzerine oluşturulan polis tutanağına ulaştı ve olayın savcılığa intikal ettiğini öğrendi. Hastanenin darp raporuna ulaşan Yelkenci ailesi, başlatılan soruşturmaya müdahil oldu. Olayla ilgili Anadolu Adalet Sarayı’nda dava açıldı.

 

Şuuru kapalı olduğu için ilk duruşmalarda ifade veremeyen Kübra’nın son duruşmada ifadesi alfabe ile alındı. Kübra, kendisine sorulan sorulara alfabeye dokunarak ilk önce kocası hakkında “Kafama vurdu.” diye yazdı. “Kim?” sorusuna ise eşinin ismini yazarak karşılık verdi. “Nasıl?” sorusuna ‘Elle’ şeklinde cevap veren Kübra, “Kaç kez?” sorusuna da ‘4’ karşılığını verdi.Kübra Eken felçin nedeninin kocasının onu darp etmesi olduğunu iddia etti.

 

Öte yandan Adli Tıp Kurumu da Kübra Eken’in darp sonucu felç kaldığını doğruladı. Adli Tıp raporunda, “Kulaktaki ekimozun kendiliğinden oluşmayacağı, bunun için künt darp gerektiği, kişinin bu darbının doğum anestezi altında yapıldığından doğum sırasında olmasının beklenmediği ifadelerine yer verildi, Neptüm Eken ise iddiaları reddetti.

 

Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu olarak ailesiyle beraber Kübra Eken'in davasını takip ediyoruz. 12 Şubat günü Kübra Eken'in duruşması Anadolu Adliyesi'nde görülecek. Tüm kadınları Kübra Eken için gerçeğin ortaya çıkması ve adaletin yerini bulması için davasına çağırıyoruz.

 

Tarih: 12 Şubat Perşembe

Duruşma saati: 09:10

Eylem saati: 11:00

Yer: Anadolu Adliyesi


  • YAZAR
  • Editor