Kadın Cinayetleri Meclis komisyonunda
12.2.2015
Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu, kocasının şiddeti sonucu kollarını ve bacaklarını kaybeden Arzu Boztaş'ın ablası Kısmet Karademir ile Meclis'e gitti, kadın cinayetlerinin durdurulması için çözüm önerilerini anlattı.

 Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu bugün Meclis’te  Kadın Erkek Fırsat Eşitliği Komisyonu ile görüştü. Toplantıya Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu Genel Temsilcisi Gülsüm Kav, Platform Ankara Temsilcisi Ayşen Ece Kavas ve Ankara’da boşanmak istediği kocasının uyguladığı şiddet sonucu kollarını ve bacaklarını kaybeden Arzu Boztaş’ın ablası Kısmet Karademir’in katıldı. Toplantıda ağırlıklı olarak Platform’un talepleri arasında yer alan kadın cinayetlerinin nitelikli halden sayılması konuşuldu. Konuşulanlar arasında Platform’un emeğiyle çıkan 6284 sayılı Koruma Kanunu’nun uygulanabilirliği de vardı.

 

Kadınlar için iyi haber

Hükümet artık kadınların “Hükümet görevini yapmalıdır, kadınların yaşamasını sağlamalıdır” çağrısına daha fazla yanıtsız kalamayacağını anlamış olacak ki Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu ile bir görüşme yapıldı. Görüşmenin olumlu geçen tarafı ise Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu’nun taleplerinin haklı görülmesi ve bu konuda çalışmalar yapılması gerektiğinin söylenmesi oldu. Hükümetin artık kadınlarla birlikte çözüm önerisi geliştirmekten, kadınların bulduğu çözümleri uygulamaktan başka şansı kalmadı.

 

“İşkenceye karşı mücadele kadın cinayetlerine karşı da verilmeli”

Toplantıda ‘’Türk Ceza Kanunları’nda değişiklik olması gerekiyor çünkü kadın cinayetlerinin durması için yasaların caydırıcı olması gerekiyor. Bu sebeple İstanbul Sözleşmesi’ne ve Anayasa’ya da uygun bir şekilde ceza kanunda nitelikli haller kısmına bir madde eklenmesini istiyoruz. İstanbul Sözleşmesi’ne uygun olarak kadının kadın olmasından kaynaklanan cinsiyet ayrımcılığı saikiyle maddesinin eklenmesini istiyoruz.

Çünkü erkeklere göz dağı verilmesi gerekiyor. Bu şekilde kadın cinayetlerinin önlenebileceğini düşünüyoruz. Töre nitelikli hallerden sayıldıktan sonra çok ciddi bir şekilde cinayetlerde düşüş oldu. 6284 sayılı kanunda kadın cinayetleri konusunda çok önemli ancak uygulamada problemler var. Uygulanmadığı için kadınlar hala öldürülmeye devam ediyor. Nasıl ki işkenceyle mücadele edildiyse, işkenceye sıfır tolerans diyerek hükümet kanadından açıklamar yapıldıysa, basınç uygulandıysa ve normalleşmeden çıkarıldıysa o zaman işkence bitti.

İşkencecilerde o zaman yapılamaz olduğunu anladı. İşkenceye karşı mücadeleyi, kadın cinayetlerine de bekliyoruz.Aynı orada yapılan yöntem gibi açıklamalarda cumhurbaşkanı, başkaban ve siyasi parti liderlerinin tamamı  kadına yönelik şiddeti kınamalı ve erkeklere göz dağı vermelidir. Bunu süreklilik halinde yapmalı ki kadın cinayetleri yapılabilir bir şey olmaktan çıksın. ’’ diye konuşan Platform Genel Temsilcisi Kav kadın cinayetlerini durdurmak için Platform olarak kadın cinayetlerinin çözülmeyecek bir şey değil aksine çözümü olan bir şey olduğu anlattı ve kendi çözüm önerilerini Komisyon’a sundu. Örnekler de vererek açıkladığı kadın cinayetleri konusunda  devletinde üzerine yapması gerektiğini vurguladı.

“Eğer kardeşim korunsaydı bunlar olmazdı”

Arzu Boztaş’ın ablası Kısmet Karademir ise ‘’Benim kardeşim hiçbir şekilde kollarını ve bacaklarını kaybetmeyi haketmiyordu. Kardeşimin boşanmak istediği kocası ‘’Ben seni öldürmeyeceğim, süründüreceğim. Benden sonra başka bir hayat yaşayama diye bunu yapıyorum’’ dedi ve kardeşim kollarını bacaklarını kaybetti. Kardeşim daha öncede şikayetçi olmuştu fakat 6284 sayılı kanun uygulanmadı. Eğer uygulansaydı, önlem alınsaydı benim kardeşim bu hale gelmezdi’’ diye konuştu ve Komisyon’a yasanın düzgün uygulanmasının kadınların hayatlarını kurtaracağını anlattı.

 

“6284 Sayılı yasayı ve ceza değişikliklerini önemsiyorum”

Kadın Erkek Fırsat Eşitliği Komisyonu Başkanı AKP Milletvekili İlknur İnceöz de konuyla alakalı olarak ‘’Türk Ceza Kanunu’nda yapılacak olan değişikliği çok önemsiyorum, önceden de bunu söylüyordum. 6284 sayılı kanunun uygulanabilmesi için bütün yasaların bütünlüklü olarak aynı yöne gitmesi gerekiyor. Tek başına 6284 sayılı kanun yeterli olmayabilir keşke kanun çıkarken Türk Ceza Kanunu’nda da değişiklikler yapılsaydı. Ben bu konuda sizin önerilerini inceleyeceğim. Uygulanabilir bir şeyse üzerinde duracağım. Kadın cinayetleri verilerini de  aslında devlet kurumlarının, emniyetin bunu tutması gerekiyor. Bu illere göre yapılması gerekiyor ve belli kriterlere göre yapılması gerekiyor ki biz bu verilere bakarak bir çözüm arayışına girelim. ’’ diye konuştu. 


  • YAZAR
  • Editor