Kübra Eken'in davasında ara karar
12.2.2015
Geçirdiği beyin kanamasının ardından bilincinin yerine gelmesiyle kocası Neptün Eken'in beyin kanamasının sorumlusu olduğunu söyleyen Kübra Eken'in duruşması bugün Anadolu Adliyesi'nde görüldü. Duruşmaya Kübra Eken'in ailesiyle beraber Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu da katıldı. Davada verilen ara kararda Neptün Eken hakkında yurt dışına çıkış yasağı getirildi.

Şüpheli bir şekilde beyin kanaması geçiren ve bilinci yerine geldiğinde kocası Neptün Eken'in buna sebep olduğunu söyleyen Kübra Eken'in duruşması bugün Anadaolu Adliyesi'nde görüldü. Ailesiyele birlikte Platform hukukçusu İpek Bozkurt ve Platform temsilcileri duruşmayı takip etti.

 

Bilimsel Mütaala kanamanın darp nedeniyle olduğunu söylüyor

 

Duruşmada Kübra Eken'in ailesi İstanbul Tıp Fakültesi Adli Tıp Araştırmaları Ana Bilim dalınca düzenlenen Bilimsel Mütalaa sunuldu. Bilimsel Mütalaa'da beyin kanamasının doğum nedeniyle değil, darp nedeniyle olduğu açıklandı. 

 

Kübra ve Neptün Eken'in çalıştığı iş yerinin Genel Müdürü olan Cem Coşkun, iş arkadaşı Selçuk Yıldırım ve akraba Sebahattin Alemdaroğlu tanık olarak dinlendi. Duruşma 5 Mayıs'a bırakıldı.

 

Talepler kabul edildi

 

Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu davaya müdahillik talebinde bulundu, talep değerlendirilmek üzere diğer duruşmaya bırakıldı.Kübra Eken'in avukatlarının dile getirdiği İpek Bozkurt'un talepler kabul edildi. Durumun aydınlatılması için telefon kayıtları alınacak ve Kübra Eken'in ilk ambülans kayıtları istenecek. 

 

Duruşma sonrası Adliye önünde açıklama yapıldı

 

Hakim verdiği ara kararda sanık Neptün Eken hakkında yurt dışına çıkma yasağı getirdi. Kübra Eken'in ailesi ise davanın Ağır Ceza'da sürdürülmesini talep ediyor.

 

Duruşma sonrası Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu ile birlikte Kübra Eken'in ailesi bir açıklama yaptı.

 

 

Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu hukukçusu İpek Bozkurt ve avukat Tülay Tokinal Ergezen İstanbul TıpFakültesi Adli Tıp Ana Bilim Dalı'nın düzenlediği raporda Kübra Eken'in darp nedeniyle beyin kanaması geçirmiş olduğunun belirtildiğini söylediler. Bu nedenle de sanığın ifade ettiği gibi kanamanın sezeryana bağlı olduğu söylenemeyeceğini açıkladılar. Sunulmuş olan olayların anlaşılması için telefon kayıtları ve Ambülans kayıtlarının istenilmesi talebi kabul edildiğini belirttiler.

 

 

Kübra Eken'in babası Ömer Lütfü Yelkenci adaletin sağlanması için davanın takipçisi olacaklarını belirtti. Kızlarının darp edildiğini tesadüfen bir doktordan öğrendiklerini söyleyen Yelkenci, başından beri Neptün Eken'in durumun açığa çıkmaması için gerçeği sakladığını söyledi. 

 

 

Anne Nuran Yelkenci ise, Neptün Eken'in Kübra'nın çocuğunu göstermediğini bunla iligli davanın sürdüğünü belirtti. Bugün duruşmada yurtduşına çıkış yasağı getirilmesi kararını doğru bulduğunu söyleyen Nuran Yelkenci davanın Ağır Ceza'da sürdürülmesini istediklerini belirtti.

 

 

Açıklamada konuşann Kübra Eken'in abisi Önder Yelkenci ise Kübra'nın çocuğunu aylardır göremediklerini belirtti.

 

 

Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu adına Fikriye Yılmaz, Kübra Eken için gerçeğin aydınlatılmasının tüm kadınların yaşam hakkı mücadelesi için önemli olduğunu, duruşmada Neptün Eken hakkında yurtdışına çıkış yasağının getirilmesinin olumlu olduğunu söyledi. Kübra Eken için adaletin sağlanması için ailesiyle beraber davanın takipçisi olacaklarını belirtti. 

 

 

 

 

 

 

 

 


  • YAZAR
  • Editor