Özgecan Aslan'ın hesabını soracağız
23.2.2015
Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu'nun Mersin'de yakılarak öldürülen Özgecan Aslan için yazdığı açıklamayı paylaşıyoruz.

Mersin'de Çağ Üniversitsi Fen Edebiyat Fakültesi öğrencisi Özgecan Aslan'ın Mersin'de Alman Mezarlığı'na yakın bir mesafede yakılmış bedenine ulaşıldı.

 

Özgecan Aslan için ailesi 11 Şubat günü kayıp başvurusunda bulunmuştu. Dün Özgecan'ın bedenine ulaşıldı.

 

Dün akşam saatlerinde Tarsus-Mersin-Adana arasında yolcu taşımacılığı yapan 33 B 8756 plakalı minibüs sürücüsü 26 yaşındaki Suphi Altındöken ve yanında bulunan Fatih Gökçe'nin şüpheli görülmesinin ardından yapılan takibin ardından Suphi Altındöken ve Fatih Gökçe Özgecan Arslanı öldürdüklerini ve yaktıklarını itiraf ettiler. 

 

Yaşam hakkımızı sonuna kadar savunacağız

 

Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu olarak yıllardır kadın kardeşlerimizin öldürülmemesi için mücadele ediyoruz. Bu mücadelede gördük ki hayatını kurtardığımız kadınlar var. Türkiye'de kadınların mücadelesi varken kadınları öldürmek kolay değil. Çünkü kadın katillerinden de, kadın cinayetlerine sebep olanlardan da hesap soruyoruz.

 

Özgecan Aslan yalnız değildir

 

Özgecan kardeşimizin cinayetinin peşindeyiz. Suçlarını itiraf eden katilleri hak ettiği cezayı alana kadar da peşinde olacağız. Şunu unutmasınlar ki kadınlar bu memlekette kadın cinayetlerini durdurmak için yalnızca protesto etmiyor. Meclis'e de gidiyor, çözüm de öneriyor. Devlet yetkililerine düşen görev çözüm önerilerimiz hayata geçrimek için bir an önce harekete geçmektir. Üniversite öğrencisi, hayatının daha başında öldürülen kadınların haberlerini almayı artık istemiyoruz.

 

Özgecan'ın ailesine sesleniyoruz: 

 

Yalnız değilsiniz. Özgecan için adalet sağlanana dek sizinle birlikte yürüyecek olan binlerce kadın sizin yanınızda. Birlikte mücadele ederek Özgecan'ların hayatlarını kurtacağız.

 

Hükümet çözüm önerilerimizi derhal dikkate almalı

 

Çözüm önerilerimizi bir kez daha tekrar edelim:

1) Cumhurbaşkanı, Başbakan, Meclis’teki tüm parti liderlerinin kadın cinayetlerini  kınaması. 

2) Koruma kanununun etkin uygulanması. 

3) Ceza Kanunu’nda caydırıcı ceza. 

4) Kadın bakanlığının kurulması.

5) Cinsiyet ve cinsel yönelim eşitliğini esas alan yeni anayasa. 

 

 


  • YAZAR
  • Editor