Kadınlar Özgecan için Taksim'deydi
14.2.2015
Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu, Taksim'de eyleme çıkara Özgecan'ın hesabını sordu. Binlerce kadın omuz omuza haykırdı "Bakan istifa"

 Üniversite öğrencisi, 20 yaşındaki Özgecan Aslan, Mersin’de bindiği dolmuşun şöförü, şöförün babası ve arkadaşı tarafından kaçırıldı. Önce tecavüz edilen genç kadın daha sonra bıçaklanarak öldürüldü ve bedeni yakılarak dereye atıldı. Bugün Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu Özgecan için Taksim’de bir eylem yaptı. Eylemde binlerce kişi AKP’den Özgecan’ın hesabını soracaklarını ve Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Ayşenur İslam’ın istifa etmesi gerektiğini söyledi.

AKP, kadın cinayetlerini durdurmak için somut bir adım atmazken kadın cinayetlerinin yaşı düşüyor ve kadınlar işkence edilerek öldürülüyor.Kadın cinayetleri başlı başına toplumun en büyük problemiyken, kadınların yakılarak öldürülmesi ise Meksika filmlerindeki işkence sahnelerinden beter bir durumu ortaya koyuyor. Artık toplumun hiçbir kesimi daha fazla kadın cinayeti haberi almak istemiyor. Bu yüzden bugün Taksim’de binlerce kadın, Özgecan için, AKP’den hesap sormak için yürüdü.

Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu, hükümete defalarca çözüm önerileriyle gitmiş ancak hiçbir somut adım görmemişti. Her defasında hükümeti uyaran platforma rağmen gerek Erdoğan, Gerek Ayşenur İslam gerekse diğer bakanlar kadın düşmanı açıklamalarına devam ettiler. Bugün ise AKP’nin kadın düşmanlığı 20 yaşında genç bir kadının tecavüz edilerek, yakılarak öldürülmesine sebep oldu.

 

Kadınlar kol kola, omuz omuza kadın cinayetlerine “Artık yeter” derken sloganlarını da Özgecan Aslan için attı. “Özgecan’ın katiline indirim vermeyi hele bir denesinler. İşte o zaman akın akın, binlerce kadın adliyelerden, meydanlardan geleceğiz. Kadın cinayetlerine karşı ayaktayız” diyen kadınlar “Bakan istifa” sloganını attı.