Kadınlar Özgecan için konuştu
14.2.2015
Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu bugün Taksim'de Özgecan Aslan için eylemdeydi. Binlerce kadın omuz omuza Özgecan'a adalet için yürüdü. Eyleme katılan kadınlar kadın cinayetleri için artık devletin somut adım atması gerektiğini, AKP'den Ögecan'ın hesabını soracaklarını ve Ayşenur İslam'ın istifa etmesi gerektiğini söyledi.

 Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu bugün Taksim’de Özgecan Aslan için eylemdeydi. Binlerce kadın omuz omuza Özgecan’a adalet için yürüdü. Eyleme katılan kadınlar kadın cinayetleri için artık devletin somut adım atması gerektiğini, AKP’den Ögecan’ın hesabını soracaklarını ve Ayşenur İslam’ın istifa etmesi gerektiğini söyledi.

Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu Genel Temsilcisi Gülsüm Kav

Yapılması gerekenler belli ve hiç zor değil.adınların öldürülmesi bir doğal afer değildir. Koruma kanununu uygulayın, siyasi yöneticiler kadın cinayetlerini kınayıcı açıklamalar yapsınlar, ceza kanununda caydırıcı ceza getirin, mademki kadınlar bu kadar sorun yaşıyorlar ayrı bir Kadın Bakanlığı kurun ve eşitlikçi bir Anayasa yapın istedik. Bunlar hiç de zor şeyler değil ve yıllardır bu adımları atmadılar. En son geçen hafta da üst üste iki kez meclise gidip aynılarını söyledik ve hatta dedikki “Bakın illa Soma’da işçi kardeşlerimizin başına gelen gibi, onları kaybettiğimiz gibi, yüzlerce kadını bir gecede kaybetmeyi beklemeyelim. Çok fahiş bir konu olmasını beklemeyelim, şimdi adım atalım” dedik. Bunları daha geçen hafta dedik. Ve ne oldu? İşte o fahiş şey oldu. Bu gülyüzlü kardeşimiz sadece evine giderken, başına dünyada gelebiilecek en kötü şey geldi. Bu sanki korku filmlerindeki gibi, Meksika sınırındaki cinayetleri anlatan Sınır Ötesi filmindeki gibi oldu. Buna bütün toplum dün öğleden beri tepki veriyor. Biz hep beraber, senelerdir sizinle birlikte yapılması gerekenleri söyledik. Sorumluları uyardık. Dinlemediler ise  ve biz Özgecan’ı böyle kaybettiysek artık bu toplumun sabır taşı çatladı. İşte toplum artık başka bir öfke ile sokakta. Daha öncekilere benzemiyor bu sefer okakta oluşumuz. Biz bu sefer kadın cinayetlerini durduracağız çünkü o bakan o koltukta rahat rahat oturamayacak. O bakanı o koltukta rahat oturtmayalım arkadaşlar. O bakan istifa edene kdar mücadelemiz devam edecek. Özgecan’ın ölümünden sorumlu olanlar nerde? Siz hiç açıklama yaptıklarını gördünüz mü? Bizler Esma’ya da ağladık Özge’ye de ağlıyoru. Biz herkes için mücadele ediyoruz. Ama o, Esma’ya ağlayanlar tüm toplum ayaklandığı halde neredeler? Özgecan kardeşimizin yüzü artık bizim bayrağımızdır. O sorumlular istifa edene kadar mücadelemize devam edeceğiz.

 

CHP Milletvekili Melda Onur

Kadınlar defalarca bu meydandan devlete seslendi. Ancak kadınların çöüm önerilerini Ankara duyamıyor. Biz hğkğmetle bir anlaşma imzaladık olmadı, kavga dövüş bir koruma kanunu geçirdik yine olmadı, 9-10 ay yönetmelik bekledik çıktı yine olmadı. Şşimdi artık, eğer bu erkek siyasetçiler kadın cinayetlerini durdurmak için bir laf edemiyorlarsa, kadınların yaşam tercihleri üzerinden konuşmasınlar Artık susmalarını istiyoruz. Gelelim Aile ve Sosyla Politikalar Bakanı’na. Eğer Özgecan kardeşimiz tecavüz edilip, bıçaklanıp, yakılarak öldürülüyorsa ve biz bu cinayetleri her gün yaşıyorsak o Bakan orda duramaz. Bugün Ayşenur İslam’ı istifaya davet ediyorum. Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu’nun cinayetlerin durması için yazdığı 5 temel talebi uygulayamıyorsa, kadın katillerine her gün indirim veriliyorsa o kadının o koltukta ne işi var? İşgal etmesin orayı.

 

Muhterem Göçmen’in kardeşi Çiğdem Evcil

Benim kızım 16 yaşında. Ben bundan sonra onu nasıl tek başına otobüse, dolmuşa bindiricem? Onu düşünüyorum. Aynı zamanda Erdoğan dün akşam haberlerde 3 Müslüman Amerika’da öldürüldüğü için Obama’ya açıklama yap dedi. Ancak ülkede öldürülen kadınlar için ağzını açmadı. Ben kardeşim için 3 yıldır mücadele ediyorum, hala yanıt alamadım. Erdoğan bize hesap versin. Bu kadınlar neden öldürülüyor?

 

Demet Akalın

Sanatçılar olarak, kadınlar olarak böyle bir eyleme daha fazla katılım olsa çok mutlu olurdum. Dünden beri benim beynim uyuşmuş durumda. Buraya geldik. Orada acılı ve anne babayı düşünüyorum. Her insan büyük bir üzüntü duymuştur ama bu yakılarak öldürme olayı bizi gerçekten perişan etti. Özgecan ile ilgili her şeye ben katılacağım. Yazacağım, kim ne derse desin. Cumhurbaşkanı’na da mektup yazacağım. Korkunç bir şey yani. Duyarlı duyarsız herkesi tepkiye çağırıyorum. Burada daha çok sanatçı olmak zorundaydı.


  • YAZAR
  • Editor