Liseliler okullarından Özgecan'ın hesabını sordu
17.2.2015
Mersin'de üniversite öğrencisi Özgecan Aslan'ın yakılarak öldürülmesinin ardından Türkiye'nin dört bir yanı kadınların sesiyle inlemeye başladı. Bugün de liseli kadınlarda toplumun diğer kesimleri gibi Özgecan için liselerinden hesap sordu.

 Tuzla Behiye Dr. Nevhiz Işıl Anadolu Lisesi

Sarıyer Mustafa Kemal Anadolu Lisesi

Sarıyer Mustafa Kemal Anadolu Lisesi’nde 20-25 kadın öğrenci Özgecan Aslan için siyah giydiği için bir süre okula alınmadı. Tören sırasına siyah giyen kadın öğrenciler önce diğer öğrencilerden ayrılarak bekletildi. Daha sonra okul müdür yardımcısı gelerek öğrencilerin okul numarasını aldı. Kadın öğrencilerden birisi “Bugün bizim için yas günü, bizi engellemeyin diyerek tepki gösterdi. Müdür yardımcısı ise bunun üzerine öğrencilere “Çok üzülüyorsanız gidin evinize Fatiha okuyun” dedi. Öğrenciler yarım saat dışarıda bekletildi. Okuldan başka bir öğretmenin duruma tepki vermesi üzerine öğrenciler okula alındı.

Haberin duyulması üzerine okula çok sayıda tepki telefonu yağarken müdür yardımcısıyla görüşen liseliler, müdür yardımcısının kendilerinden özür dileyerek yanlış anlaşıldığını belirttiğini söyledi.

İstanbul Güner Akın Lisesi

İstanbul Toki Atakent Lisesi

Antakya

Özgecan için Antakyalı liseliler Doğuş okulları önünde toplandı. Liselilerin çağrısıyla bir araya gelenler Uğur Mumcu Bulvarı’na yürüdü. 

Kurtuluş Anadolu Lisesi

Suadiye Hacı Mustafa Tarman Anadolu Lisesi

Bahçelievler Cumhuriyet Anadolu Lisesi

100. Yıl Rotary Anadolu Lisesi

Ayazağa Anadolu Lisesi

Avcılar Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi

Mehmet Rıfat Evyap Endüstri ve Teknik Anadolu Meslek Lisesi

Vefa Lisesi

Levent Kız Meslek Lisesi


  • YAZAR
  • Editor