Öldürülen kadınların aileleri ve Platform Mersin'e gitti
23.2.2015
Öldürülen kadınların aileleri ve Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu Mersin'e giderek Özgecan Aslan'ın ailesini ziyaret etti, Özgecan'ın ailesinin acılarını paylaştı.

 Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu’yla yollarını birleştiren öldürülen kadınların aileleri pek çok farklı ilden gelerek Özgecan Aslan’ın ailesinin evine gittiler, aileyi ziyaret ederek acılarını paylaştılar.

 

İstanbul’da öldürülen Muhterem Göçmen’in, İzmir’de öldürülen Pınar Ünlüer ve Zerrin Canol’un, Muğla’da öldürülen Sedef Berberoğlu’nun, Ankara’da öldürülen Hatice Kaçmaz’ın, Diyarbakır’da öldürülen Emine Börü’nün, Adana’da öldürülen Halime Yelmez ve Burcu Çiftçi’nin, Bozüyük’te öldürülen Hülya Cabı ve Emine Baş’ın ve Uşak’ta öldürülen Hatice Yılmaz’ın aileleri 22 Şubat Pazar günü Mersin’e giderek Özgecan’ın ailesine taziye ziyareti düzenledi. Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu Genel Temsilcisi Gülsüm Kav ve Platform avukatlarının da bulunduğu heyeti Özgecan’ın ailesi karşıladı.

 

 

Öldürülen bütün kadınlar için adalet istediler

 

Aileler bir araya gelerek acılarını paylaşırken, kızları için katillerine indirim verilmemesi için adalet mücadelesi veren aileler, öldürülen tüm kadınlar için adalet istedi. Özgecan Aslan’ın babası Mehmet Aslan “kadın cinayetlerini minumuma indirmek için elimizden geleni yapmalıyız” dedi.

 

Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu Genel Temsilcisi Gülsüm Kav: “Adalet için bizim talebimiz kadın katillerine ağırlaştırılmış müebbet maddesinin kadın cinayetlerinde uygulanmasıdır…Nasıl Meclis’te 4 partinin ortak görüşüyle kadına yönelik şiddeti araştırma komisyonu kurulduysa, bu bizim ortak acımız ise Özgecan herkesi birleştirdiyse bu cezada olması gereken düzenlemenin yapılmasını istiyoruz.”

 

Platform toplantısında kadınlar buluştu

 

Ziyaretin ardından Platform toplantısı yapan kadınlar başka Özgecan’ların olmaması için neler yapılacağını konuştular. Mersin’de daha geniş katılımlı bir toplantı örgütlemek için çalışmaları planladırlar.