Kadınların mücadelesi kazandı
28.2.2015
Bilecik'te eski kocası tarafından öldürülen Emine Baş'ın katiline 2. duruşmada ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası verildi. Kadınların mücadelesi kazandı ve katil indirim alamadı.

Bilecik’in Bozüyük ilçesinde 1 Temmuz 2014 günü 3 yıl önce boşandığı eşi Levent S. (34) tarafından silah ile vurularak öldürülen Emine Baş ile ilgili bugün Bilecik Adliye Sarayı Ağır Ceza Mahkemesinde görülen davanın ikinci duruşmasında savcı mütalaa vererek sanığın Ağırlaştırılmış Müebbet hapis cezasıyla cezalandırılmasını istedi. Duruşmada karar aşamasına gelen mahkeme heyeti sanığa son sözünü sordu. Levent S. Pişman olduğunu söyleyerek indirim almak için her yolu karar duruşmasında da denedi.

 

Davaya müdahil olan ve Emine’nin ailesiyle birlikte mücadele eden Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu, duruşmadan sonra bir basın açıklaması yaptı.


“Ağır ceza yasalaşmalıdır”

Platform temsilcisi Fatma Kurt ağırlaştırılmış müebbet cezasının kadın cinayetlerinde yasalaşması gerektiğini belirterek, “Bizler kadın cinayetlerinin durdurulması için önemli adımlardan birinin bu olması gerektiğini düşünüyoruz. Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu olarak yıllardır öldürülen kadın kardeşlerimizin aileleriyle birlikte verdiğimiz dava sonucu, takip sonucu, kadın mücadelesi sonucu bazı çözümler ve talepler ürettik. Bunlardan en önemlilerinden biri ağırlaştırılmış müebbet cezasının kadın cinayetlerinde yasalaşması. Bir diğeri ise Koruma Kanunu’nun düzgün uygulanması” dedi.


“En az 3 çocuk diyorlar, kadınları korumuyorlar”

Emine Baş’ın babası Sabri Us ise, 3 torunun olduğunu belirterek, "Bunun hesabını kim verecek? Erdoğan her yerde en az 3 çocuk yapın diyordu. Benim kızımın 3 çocuğu vardı. O zaman neden onu korumadılar?" dedi. Emine Baş’ın kız kardeşi Mine Us ise; hangi dünyada yaşadıklarını, hangi çağda yaşadıklarını sorarak, “Biz rahatça sokağa çıkamıyoruz. Çocukları, ablamın kızlarını ben sokağa salmıyorum korkuyorum. Neden çünkü öldürülmekten. Yeter artık durdurulsun. Katillere ağır ceza verilsin” dedi.