Huriye Kara'nın davası görüldü
28.2.2015
Eskişehir'de öldürülen Huriye Kara'nın davası görüldü. Dava 24 Nisan'a ertelendi.

 Eskişehir’de geçtiğimiz yıl Ekim ayında öldürülen Huriye Kara’nın davası bugün Eskişehir Adliyesi 1. ağır cezada görüldü. Katil Halil Kara’nın bir önceki  duruşmada aldatma iddialarıyla indirim almak ve  zaman kazanmak için istediği HTS(Telefon görüşmelerinin dökümü) raporu geldi. Davaya müdahil olan Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu istenen HTS raporunun gereksiz olduğunu, eğer Halil Kara Huriye Kara’nın onu aldattığını düşünüyor ise boşanma yoluna gitmesi gerektiğini belirtmişti.

 

HTS raporunun gelmesi üzerine, kayıtların incelenmesi için dava 24 Nisan’a ertelendi.

 

Avukat Tuğçe Ayas davayı değerlendirdi:

 

Kadın cinayetlerinde sanıkların ortak ve benzer savunması aldatma iddiasıdır. Mahkeme şüpheden sanık yararlanır ilkesi gereği maddi gerçeği araştırmalıdır. Bu sebeple dosyalarda sık sık ilgili abone merkezinden ayrıntılı. Mesaj ve görüşme dökümlerinin istenmesi uygulaması ile karşılaşıyoruz ancak ne yazık ki. Çoğunda yargılamayı uzatmak ve kadın cinayetini sanki meşrulaştırırmışçasına bir bahane arkasına sığınmak için bu talepte bulunuluyor. Bu araştırmaların bir çoğunun sonucunda sanık istediğini elde edemese de adli makamları bir anlamda oyalamış oluyor sonuçta hiç bir şey bu korkunç olayları meşru hale getirmediği  gibi olan yine kadına oluyor. Kadın öldükten öldürüldükten sonra bir de böyle ithamlarla karşılaşıyor. Kanunun verdiği hakların,hukuku ve adaleti yanıltmadan kullanıldığı bir düzen için gerek sanık gerek mağdur, gerek avukatlar gerekse adli makamlar herkes duyarlı olmalıdır.

 

Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platrmu Eskişehir Temsilcisi Fatma Kurt:

 

Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu olarak Huriye Kara kardeşimizin davasına müdahiliz ve bugün takibi için buradaydık. Bugün HTS raporu geldi ve dava ATK raporu beklendiği için ertelendi. HTS raporu talep edildiğinde Platform olarak bunun Huriye kardeşimize adaletin sağlanmasını geciktirdiğini duruşmada söyledik. Aldatma ya da aldatma şüphesi, kadının kendi hayatına dair herhangi bir kararı bir kadın cinayetini meşrulaştıramaz. Bunlar ancak bir boşanma davasının konusu olabilir. Kadın katillerine bu iddialar nedeniyle indirim vermek ve hatta bu iddiaları araştırmayı bir kadın cinayeti davasının konusu yapmak caydırıcılığı azaltıyor. Bizler Huriye’nin katili Halil Kara’ya ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası verilene  kadar bu davanın takipçisiyiz ve de tekrardan söylüyoruz kadınlar öldürülmesin diye hiç beklemeden kadın cinayetlerinde caydırıcı müebbet hapis cezası yasalaşmalıdır.

 

Özge Uyanık üniversiteli genç kadınları mücadeleye çağırdı:

Özgecan kardeşimiz öldürüldüğünde bizim gibi üniversite öğrencisiydi, Özgecan için tüm Türkiye ayağa kalktı. Şimdi bizlerde Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu olarak Özgenin adını üniversitelerimizde yükseltiyoruz. Daha özge öldürülmeden kısa süre önce kadın cinayetlerinin yaş ortalamasının giderek düştüğünü söylemiştik. Biz üniversiteli genç kadınlar olarak, yaşam hakkımızı almak için, öldürülen tüm kadınların hesabını sormak için mücadelemizi büyütmeye devam edeceğiz. ‘Hayatta kalıp okumak istiyoruz, Özgecan için yürüyoruz’ diyerek yarın bir eylem gerçekleştireceğiz. Tüm genç kadınlarıda buradan, Anadolu Üniversitesi Yemekhane önünde 16.00’da buluşmaya çağırıyoruz. 


  • YAZAR
  • Editor