Eskişehir'de kadın cesedi bulunması üzerine eylem
1.3.2015
Bugün Eskişehir'de Porsuk Çayı'ndan bir kadın ceseti çıkartıldı. 35 yaşlarında olan kadının kimliği henüz belirlenemezken Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu bir basın açıklaması düzenledi.

Eskişehir’de bugün öğlen saatlerinde Porsuk Çayı’nda bir kadının sürüklendiğini gören insanlar polise haber verdi. Polis ve itfaiye ekipleri tarafından sudan çıkarılan kadının göğsünde bıçak yarası olduğu ve öldüğü öğrenildi. Ölen kadın otopsi için Osmangazi Tıp Fakültesi Hastanesi’ne gönderildi.

"Porsuk'ta bulunan Sevime'nin ölümü aydınlatılsın"

Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu Öldürülen kadın için bir basın açıklaması düzenledi. Platformun Eskişehir temsilcisi Fatma Kurt “Biz platformun 8 Mart toplantısındaydık. Ancak ne yazık ki her gün bir kadın kardeşimiz öldürülüyor. Bizler toplantıdayken öldürülen bir kadın kardeşimizin haberini aldık.Bizim asıl talebimiz ve çözüm önerimiz kadınların öldürülmesinin en başından önlem alınarak durdurulmasıydı. Kimliği henüz belirlenemeyen kardeşimiz yalnız değildir. Bizler bu durumun takipçisiyiz. Kadın kardeşimizin ailesi yalnız değildir. Hiçbir kadın kardeşimiz yaşam hakkı mücadelesinde yalnız değildir. Gerekli her durumda bize ulaşabilirler. Bizler de kendilerine ulaşmaya çalışacağız. Buradan sesleniyoruz. Hiçbir kadın yalnız yürümek zorunda değildir” diyerek öldürülen kadının ailesine beraber mücadele etme çağrısında bulundu. Platform üyeleri “Asla yalnız yürümeyeceksin” ve “Kadın cinayetlerini durduracağız” sloganlarıyla basın açıklamasını bitirdi. 

           

Yıllardır kadın cinayetlerini durdurmak için mücadele eden ve çözüm yolları gösteren Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu, yaptığı toplantıda 8 Mart için çalışmalara başladı ve bu 8 Mart'ta da öldürülen kadınların silüetleriyle birlikte yürüme kararı aldı.