Şimdi direnme zamanıdır
6.3.2015
Özgecan Aslan'ın 13 yaşındaki haline tanık olan Gazeteci Tekelioğlu yazısına bir anektodla başlıyor. Kadınların "kadın" oldukları için öldürüldüklerini ve bu nedenle kadın cinayetlerini durdurmak için tüm kadınları "bir" olmaya çağırıyor, "ben varım" deme zamanıdır diyor

 2008 yılıydı. Köyü boşaltılan, Mersin’e göç etmek zorunda kalan Kürt mahallelerini dolaşarak Aktüel dergisine bir yazı dizisi hazırlamıştım. O mahallelerden birinde çok sesli bir koro kurulmuştu. Çoğunluğu gençlerden oluşan, kısıtlı imkanlarla, idealist  müzik insanı Engin Aktuğ tarafından kurulan koro, çok kısa sürede büyük başarı kazanmıştı.

 

Yoksul mahallelerden ses rengi güzel olan, yetenekli,  notasız, kulaktan şarkı söyleyebilecek gençler seçiliyordu. Alto, bas, soprano ve tenorlar yetişiyordu. Çok etkilenmiştim.

 

Bir gün o koroya, bir baba iki kızıyla gelir. Kızlarından biri 13, diğeri 17 yaşındadır. Ufak kız, “çocuk sesi” olduğu için değerlendirmeye alınmaz. Baba ve büyük kızın ses rengi beğenilir,  koroya kabul edilirler. Ancak her hafta küçük kız da onları provada izlemeye gelecektir. Boğaziçi Üniversitesi’nin hazırladığı Uluslararası koro festivaline katılma hakkı kazanırlar.

 

İstanbul’u gördükten sonra, büyük kızın tek bir hayali vardır artık; Başarılı bir soprano olmak! Nitekim bir yıl sonra Adana Çukurova Üniversitesi Devlet Konservatuvarını burslu olarak kazanır.

 

Küçük kız ise abla ve babasının şarkı söylediği koronun hiçbir konserini kaçırmaz. Kiremithane Mahallesi’nin “Bahçe Mahallesi” tarafında mütevazi bir evde yaşayan baba ve kızları herkes tarafından çok sevilir. Baba iki kızına hep şu cümleyi söyler:

 

 “İnsanın dış dünyada bir hedefi, iç dünyasında muazzam bir hayalinin olması gerekir”.

 

Küçük kız hırslıdır. Okulda çok başarılıdır. En büyük hayali, Türkiye’nin en ünlü psikoloğu olmaktır.

 

O küçük kızın adı Özgecan Aslan.

 

Özgecan Aslan’ın ömrü belki  Türkiye’nin en iyi psikoloğu olmaya yetmedi ama kadınlı, erkekli yüzbinlerce insanı harekete geçiren bir kahraman oldu…

 

Özgecan Aslan, bir milattır.

 

Vicdanların kırılma noktasıdır.

 

Sözün bittiği, eylemin başladığı yerdir.

 

Ülkece “Bir” olma zamanıdır.

 

Kadınla erkeğin eşitliğinin fıtrata ters olmadığını anlama zamanıdır.

 

Devletin, kadının erkekle bir ve eşit insani hakkı olduğunu görme ve anlama zamanıdır. Hakimlerin kadınlara karşı işlenen her cinayete indirim değil, ağırlaştırılmış müebbet cezası isteme zamanıdır.

 

Türk Ceza Kanunu’nun kadınların “kadın” oldukları için öldürüldüklerini tanıma zamanıdır. Tahrik ve hafifletici unsurlar tanımının bütünüyle lugatlardan silinme zamanıdır.

 

 “Kürtajı bir cinayet olarak görüyorum” demekten vazgeçme zamanıdır.

 

Annelerin erkek çocuklarına, “prensim, paşam” gibi payeler vermeden, kız çocuklarıyla eşit büyütme zamanıdır.

 

“Medya olayları abartıyor, kadına yönelik şiddet algıda seçiciliktir,” gibi gerçek dışı cümlelere  son verme zamanıdır.

 

Seçilmişlerin, “Kadınlar Allah’ın erkeklere emanetidir” saçmalamasından vazgeçme zamanıdır.

 

“Kadınlar iş aradığı için işsizlik yüksek” aşağılamalarına son verme zamanıdır.

 

“Kadın iffetli olacak, mahrem, namahrem bilecek, herkes içinde kahkaha atmayacak” gibi ırkçı söylemler için özür dileme zamanıdır.

 

Eşit sevmekle başlar herşey. Kızını ve oğlunu eşit sevmekle, eşit gözetmekle başlar..Babaların erkek çocuklarına sevgilerini göstererek büyütme zamanıdır.

 

Medyanın kadın haberlerinde hassasiyet gösterme, basın ve haber kanallarındaki hakim erkek dilinin değişme zamanıdır.

 

Aile Ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’nın lav edilip, kadınlara sahip çıkacak, kadını sadece aile içinde değil, aile dışında da “kadın” kimliğiyle görecek bir Kadın Bakanlığı’nın kurulma zamanıdır.

 

Erkeklerin kadınlar için “ varlığını sevgiyle kabul ediyorum”  deme zamanıdır.

 

Özgecan’ın babası Mehmet Aslan gibi bilge, vakur, çocuklarına emek koyan, onlara hergün “seni seviyorum”diyebilen bir insan olma zamanıdır.

 

Kadınların “Ben Varım” deme zamanıdır.

 

Kadınlı, erkekli özümüze, içimize dönüp yüzleşme, kendimize ayar verme zamanıdır.

 

Özgecan direnerek yaşama veda etti.

 

İnsani hakkımıza sahip çıkmak için, insanca yaşamak için

 

Şimdi, direnme zamanıdır….


  • YAZAR
  • Editor