Yaralıyız, yaralısın
6.3.2015
Sanatçı Şenay Gürler, erkek egemen anlayışın aramızdan aldığı Özgecan Aslan'ın anısına yazdığı yazıda kadınların, devletin cinsiyet ayrımcılığına son vererek kadına yönelik şiddete karşı caydırıcı önlemler alması için seslerini yükselteceklerini söylüyor.

 Bu ülkede kadın olmak dikenli tellerin arasında yürümeye benzer. Her an yaralanabilirsiniz. Bir yerleriniz kanayabilir. Fiziksel yaralarınızı onarabilirsiniz belki ama ruhunuzda açtıkları yarayla yaşamak zordur.

 

Bazen kucağında büyüdüğünüz komşu amca, bazen sokakta size cinsel organını gösteren biri, bazen abinizin arkadaşı, bazen dul ve tek başınaysanız kapınıza dayanıp “Bir şeye ihtiyacın varsa yardımcı olalım.” diyen çocukluk arkadaşınız, bazen “Kuyruğunu sallamasaydı adam bunları yapar mıydı?” diyen ikiyüzlü ahlaksızlar…  Zordur bu ülkede kadın olmak. Tecavüze uğrayan kızlar öldürülür bu ülkede, sokak ortasında kocalarından dayak yer, yerlerde sürüklenir, öldürülür bu ülkede. Küçücük çocuklar, dedeleri yaşındaki adamlarla evlendirilir zorla.

 

Tacize uğrayan kadın bunu kendi ayıbıymış gibi görür, utanır, iyice saklar kendini.  Aile içi şiddete uğrayan kadın bunun aile içinde kalması gerektiğini düşünür, kendi içine saklar acısını.

 

Çocukluktan itibaren cinsiyet ayrımcılığı ile büyütülen kadınlar cinsel, psikolojikve ekonomik her türlü şiddete uğrar. Erkeklerse kendilerinin böyle bir hakları olduğunu sanır.

 

Daha çok yeni, kadına uygulanan şiddetin en acı vericilerinden biriyle sarsıldık. Tazecik bir çiçek bu erkek egemen toplumun yetiştirdiği hoyrat ellerce hayallerinden, umutlarından, hayatından söküp atıldı. Özgecan Aslan dünya güzeli, bakışlarından zekâ ve ışık yayılan gencecik bir kızımız, fiziksel olarak yok artık.  Ama kadın hareketinin önemli simgelerinden biri oldu.  Seni unutmayacağız Özgecan. Unutmayacağız ki senin gibi daha çok canın hoyratça hırpalanmasına, hayatlarına son verilmesine karşı sesimizi yükselteceğiz. Bu devletin cinsiyet ayrımcılığına, kadına uygulanan şiddete karşı daha caydırıcı önlemler alması için, kadın ve erkeğin toplumda eşit konumlara sahip olması için sesimizi daha da yükselteceğiz.   


  • YAZAR
  • Editor


6.3.2015

Fıtratımızdaki tek şey gözlerimizin rengi, öldürülmemiz ise "kadın cinayeti"