Kadınlar katillere ağırlaştırılmış müebbet istedi
9.3.2015
8 Mart Dünya Kadınlar Günü'nde AKP'nin kadın düşmanlığına karşı omuz omuza yürüyen kadınlar, kadın katillerine ağırlaştırılmış müebbet talebini yineledi. Tünel'den Galatasaray Meydanı'na gerçekleşen yürüyüşte kadınlar kadın cinayetlerine ve AKP gericiliğine karşı ayaktayız dedi.

8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nde kadın cinayetlerine ve AKP’nin kadın düşmanı politikalarına karşı binlerce kadın Tünel’den Galatasaray Meydanı’na yürüdü. Kadınlar hep bir ağızdan başka Özgecan'lar olmasın diye kadın katillerine ağırlaştırılmış müebbet istedi.

 

Dünya’nın bütün meydanlarında kadınların ayakta olduğu belirtildiği yürüyüşte 2015 Türkiye’sinde kadın cinayetlerini durdurmak başta olmak üzere kadınlara çok önemli görevler düştüğü belirtildi.

Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu, İlerici Kadınlar, Odak Dergisi, Devrimci Hareket, Emekçi Hareket Partili Kadınlar, Komünist Kadınlar, Cumhuriyet Halk Partisi Kadın Kolları, Cem Vakfı Kadın Kolları, Ev İşçileriyle Dayanışma Sendikası ve öldürülen kadınların ailelerinin de  katılımıyla gerçekleşen yürüyüşte sıkça AKP’ye karşı kadınlar omuz omuza sloganı atıldı.

Yürüyüş sırasında kadın cinayetlerine dikkat çekmek için hazırlanan koreografi de öldürülen kadınları temsilen yere yatan kadınların etrafı tebeşirle çizildi. Yürüyüşün ardından İstiklal Caddesi boyunca tebeşrle çizilen kadın görselleri kaldı.

Galatasaray Meydanı’nda Kadın Cinateyleri Durduracağız Platformu Genel Temsilcisi Gülsüm Kav tarafından okunan basın açıklamasında AKP’nin toplumda kadınları yok sayarak her şeye dil uzattığı belirtilirken kadın cinayetlerini teşvik ederek, kadın katillerini aklamaya çalıştığına dikkat çekildi.

AKP,  kadın haklarına saldırmak için seferber olmasına rağmen her saldırının kadınları korkutmak yerine daha kararlı hale getirdiğinin ifade edildiği yürüyüşte kadınları ve toplumu kurtarana kadar mücadeleye kararlılıkla devam edileceği belirtildi.

 

Emekçi Hareket Partisi Genel Başkanı Sibel Uzun da yürüyüşteydi.

Nur Sürer de yürüyüşe katılanlar arasındaydı.

Muhterem Göçmen’in ablası Çiğdem Evcil de yürüyüşteydi.

8 Mart Dünya Kadınlar Günü'nden kareler;

 

 


  • YAZAR
  • Editor