Samimiyseniz yasayı çıkartın
10.3.2015
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan 8 Mart Dünya Kadınlar Günü vesilesiyle yaptığı konuşmasında kadın cinayetlerine dair önemli sözler sarf etti. Bu sözlerin takipçisiyiz.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Haliç Kongre Merkezi’nde düzenlenen Dünya Kadınlar Günü Buluşması’na katıldı. Yaptığı konuşmada kadın cinayetlerini ve kadına yönelik şiddeti ele aldı.

 

Cumhurbaşkanı kadınların talebini söylemek zorunda kaldı

Daha öncesinde kadın erkek eşitliği fıtratta yok gibi açıklamalar yapan Erdoğan bu 8 Mart’ta Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu olarak bizim yıllardır dile getirdiğimiz kadın katillerine indirim verilmemesi talebimizi dile getirdi. Konuşmasında “kadına yönelik şiddete veya kadına yönelik şiddette bilhassa cinayetlerde iyi hal indirimi gibi uygulamalarda, çok dikkatli olunmalı. Bunun için her kurumda, her düzeyde eğitim çalışmaları yürütülüyor. Önümüzdeki dönemde bu konuda çok daha dikkatli olunacağına, hassasiyet gösterileceğine inanıyorum.” dedi

 

Hassasiyet değil yasa istiyoruz

Birçok ilde kadın katillerine indirim değil ağırlaştırılmış müebbet talebiyle sokağa çıkan binlerce kadının mücadelesi başarıya ulaşıyor. Ancak bu sadece bir talep değil. Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu olarak 2 senedir Meclis’te beklemekte olan kadın katillerine indirimlerin önünü kapatacak olan ek madde önerimiz bulunmakta. Bizler Erdoğan’ın sözlerinin gereğini yapmasını ve sunmuş olduğumuz yasayı çıkartmasını istiyoruz.

 

Samimiysen yasayı çıkart

Aynı nasıl Münevver Karabulut cinayetinde katilin yakalanması ve en üst sınırdan ceza almasıyla testereyle işlenen cinayetler son bulduysa, bizler inanıyoruz ki Özgecan kardeşimizin öldürülmesine benzer cinayetler de kadın katillerine ağırlaştırılmış müebbet yasasının çıkmasıyla bıçak gibi kesilecek. Kadınların yaşam hakkı için bu denli kritik olan bir yasayı çıkartmak için Cumhurbaşkanı’nın elinde tam yetki bulunmaktadır.

Aynı konuşmada Erdoğan kadına yönelik şiddet “artık şahsi takibim altındadır” diyor. Bu sözlerin gereği Meclis’e sunmuş olduğumuz yasanın kabul edilmesidir. Kadınlar hayatta kalmak için kadın katillerine ağırlaştırılmış müebbet cezasının yasalaşmasını istiyor.


İndirimler kaldırılmalıdır

Bugün Cumhurbaşkanı muhtarlarla birlikte yaptığı toplantıda ağırlaştırılmış müebbet cezasına ilişkin cezanın zaten var olduğunu, sorumluluğun bunu uygulayan ya da uygulamayan yargıya ait olduğunu söylüyor. Ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasının yasada olmasıyla birlikte iyi hal ve haksız tahrik indirimleri de yasalarda var. Yargının sorumluluğu bu sorunu çözmüyor,indirimler uygulanmaya devam ediyor. Bu nedenle Cumhurbaşkanı yetkisini kullanarak kadın cinayetlerinde indirimleri kaldırmalıdır. Bunun yolu ise kadın cinayetlerinde ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasının yasalaşmasıdır.


  • YAZAR
  • Editor