Hatice'nin katiline verilen iyi hal indirimi iptal edilsin
15.3.2015
Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu, takipçisi olduğu Hatice Yılmaz'ın 10 Mart'ta görülen davası için Uşakta'ydı. Katile verilen iyi hal indirime itiraz etti. Hatice'nin adalet mücadelesini Platformla birleştirmiş annesi Hasibe Yılmaz, kız kardeşi Aysel Uçar ve babası Mehmet Yılmaz duruşmaya katılarak, duruşma ardından basın açıklaması gerçekleştirdi.

Hatice Yılmaz’ın katilinin yargılandığı dava 10 Mart’ta görüldü. Adli Tıp Kurumu’ndan beklenen raporun sunulduğu duruşmada katilin akli dengesinin yerinde olduğu, ceza ehliyetinin tam olduğu belirtildi. 25 Mart, saat 09.00’da davanın karar duruşmasının görülmesi bekleniyor. Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu ile Hatice’nin adalet mücadelesini Platformla birleştirmiş annesi Hasibe Yılmaz, kızkardeşi Aysel Uçar ve babası Mehmet Yılmaz duruşmaya katılarak, duruşma ardından basın açıklaması gerçekleştirdi.

Adli Tıp Kurumu raporu eksik olduğu için temyiz edilmiş olan davada temyizden önce çıkan karar katil Mustafa Karaca’ya iyi hal indirimi ile sonuçlanmıştı. Temyizden sonraki süreçte davaya müdahil olan Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu adına duruşmada söz alan Fatma Kurt katile verilen iyi hal indiriminin iptalini talep etti. İyi hal indiriminin iptal talebine gerekçe olarak: Katilin mahkeme sürecinde öldürmeye bahane ettiği uydurma iddialar ile adaleti geciktirmeye çalıştığını ve bu uydurma bahanelerin kendisi tarafından kadının haklarını da ihlal etmeyecek şekilde hukukun gösterdiği yolu izleyerek boşanmak yerine Hatice’nin yaşam hakkını gasp ettiğini gösterdi. Ayrıca fiilin işlendiği tarihten günümüze kadar kadın cinayetlerindeki artışı vurgulayarak caydırıcı ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası talep ettiklerini söyledi.

Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu adına basın açıklamasında konuşan Fatma Kurt duruşmadaki iyi hal indirimi talebinin gerekçelerini yineleyerek. Kadın katillerine ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasının biran önce yasalaştırılması gerektiğini söyleyerek, kadın cinayetlerinin durmasında caydırıcı ağırlaştırılmış müebbetin Platform’un yıllardır sürdürdüğü mücadelesi ve dava takipleri sonucu sunduğu önemli 5 temel talepten biri olduğunu söyledi.

Hatice Yılmaz’ın annesi Hasibe Yılmaz:

 Kararın ağırlaştırılmış müebbet olmasını istiyorum. Benim kızımı öldürüpte, çıkıp gezinmesini istemiyorum yani. Kızımı öldürdü sonra da pişmanım diyor. O zaman biz de bir cinayet işleyelim, biz de çıkıp gezinelim. Ama öyle olmuyor, pişman olmak kurtarmıyor. Ben katilin müebbet hapis cezasını almasını istiyorum. Artık bu yasaların da bu yönde olmasını istiyorum. Tüm Türkiye’nin de bu konuda bir şeyler yapması gerekiyor. 

Hatice Yılmaz’ın kızkardeşi Aysel Uçar:

 Dava bugüne kadar çokta kötü gitmedi aslında ama biz tabikide ağırlaştırılmış müebbet almasını istiyoruz. Hiçbir şekilde indirim verilmesini istemiyoruz. Sonuçta bu 2 kere işlenmiş bir cinayet. Ablamı önce öldürüp sonra emin olmak için boğazını kesti. Bu dava da indirim alabileceği bir durum yok. İstediğimiz ağırlaştırılmış müebbet alması.

Hatice Yılmaz’ın babası Mehmet Yılmaz:

 Kadın cinayetleri hükümetin hatalarından kaynaklanıyor. Bu hükümet geldiğinden beri kadın cinayetleri çok arttı. 2014 yılında 294 tane kadın cinayeti oldu. 2015’in ilk ayında da en az 80 kadın öldürüldü. Soma’da 301 işçi kardeşimiz öldü, yasayı çıkarttılar. Kadınlarında 301 tanesinin aynı anda mı öldürülmesi lazım yasa çıkması için? Bir oy için meydanlarda haykırıyorlar, kadın cinayetlerini durdurmuyorlar. Katillere takım elbise giydiği için indirim veriliyor, ağırlaştırılmış müebbet verilmiyor. Katillere ağırlaştırılmış müebbet verilmesi yönünde bizim taleplerimiz var. Meclis’ten acilen ağırlaştırılmış müebbet yasasının geçmesi gerekiyor.

 


  • YAZAR
  • Editor