Eda Okutgen'in katiline indirim yapılmadı
16.3.2015
İzmir'de boşandığı eski kocası Uğur Bunyak tarafından öldürülen Eda Okutgen davasının ikinci duruşması bugün İzmir Bayraklı Adliyesi'nde görüldü. Davada karar açıklandı. Katil, kasten öldürme suçundan hiçbir ceza indiriminden yararlanmaksızın müebbet hapis cezasına çarptırıldı.
Eda Okutgen, İzmir'de 30 Kasım 2014 tarihinde eski kocası Uğur Bunyak tarafından bıçaklanarak öldürüldü. İzmir Bayraklı Adliyesi 5. Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülen ilk duruşmada ceza indirimi alabilmek için "Beni aldattığını öğrendim" diyen Uğur Bunyak'ın, aynı zamanda avukatının isteği üzerine mahkeme tarafından Manisa Ruh ve Sinir Hastalıkları Hastanesi'ne sevk edilerek ceza ehliyeti açısından değerlendirme istenmişti. İkinci duruşma olan karar duruşması öncesi Bunyak'ın ceza ehliyetinin tam olduğuna dair rapor hastaneden geldi. Mahkeme tarafından raporun ardından açıklanan kararda Uğur Bunyak'a kasten öldürme suçundan müebbet hapis cezası verildi. Mahkeme heyeti cezada herhangi bir indirim yapılmasına yer olmadığına hükmetti.
 
Duruşma sonrasında Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu ve KESK Kadın Meclisi adliye önünde ortak bir eylem yaptı. Eyleme Eda Okutgen'in ailesinin yanısıra İzmir'de öldürülen Pınar Ünlüer'in ailesi de katıldı. Pek çok siyasi parti ve dernek de eylemde yerini aldı. Eylemde konuşan Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu İzmir temsilcisi Sanem Deniz Kural, Eda Okutgen'in katiline hiçbir ceza indirimi uygulanmamasının, mücadelelerinin bir kazanımı olduğunu belirtti. Kural, "Kadın cinayetlerinde ağırlaştırılmış müebbet hapis ceza yasasında yerini almış olsaydı, Uğur Bunyak müebbet hapisle değil, ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası ile cezalandırılabilecekti" dedi.
 
Eylemde konuşan Eda Okutgen'in ailesinin avukatı İsmail Altun da sanığın hiçbir ceza indiriminden yararlandırılmamasını olumlu bulduklarını belirterek, indirim uygulanmaması açısından emsal alınmasını istedi. Yine de suçun tasarlanarak ve canavarca hisle gerçekleştiğini düşündükleri için kararı temyiz edeceklerini belirtti.
 
Basın açıklamasını tüm kurumlar adına KESK Kadın Meclisi'nden Ayşegül Kocaarslan yaptı. Kocaarslan, kadın cinayetlerini durdurmak üzere tüm toplumun ayağa kalkması sonucu Tayyip Erdoğan'ın "Kadın cinayetlerine yapılan indirimlerde hassasiyet" sözü vermek zorunda kaldığının altını çizdi. Erdoğan'ı ve tüm yetkilileri, bu sözün gereğini yaparak meclise sundukları kanun teklifini kabul etmeye ve kadın katillerine ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasını yasalaştırmaya davet etti.
 
 

  • YAZAR
  • Editor