Paris'te kadınlar için koşacaklar
28.2.2013
Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu'nun mücadelesi Türkiye sınırlarını aşıyor. Farklı ülkelerden başvurular alan Platform'un talebi bu defa da Paris sokaklarına taşınıyor.

 

 Her gün kadınların öldürüldüğü Türkiye’de, Adliye önlerinde, mecliste, sokaklarda kızları öldürülen ailelerle birlikte mücadelesini sürdüren Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu’na dünyanın farklı köşelerinden kadınlar omuz veriyor. Avukat Eren Arasan ve Beril Pakakar 10 yılı aşkın süredir Paris’te yaşıyor. Platforma, Türkiye'de kadın şiddetine karşi aktif olarak çalışan kurumları araştırırken ulaşıyorlar. Platformun çalışmalarına Fransa'dan destek verebilmek için akıllarına Paris’te 35 bin kişinin katıldığı 21 kilometrelik yarış maratonunu kadın cinayetlerine karşı koşmak geliyor.  

 

Türkiye’de kadının toplumdaki yeri, dünyanın genelinde olduğu gibi, öldürülmesini kolaylaştırıyor, hatta normalleştiriyor. Kadınların kendi hayatlarına dair karar alma, en yakınlarında bulunan erkeklere boyun eğmeden çalışmak ya da boşanmak istemeleri gibi en basit haklardan bile yoksun gorülmesi Türkiye’deki yüksek kadın cinayetleri oranını açıklıyor.

 

Platformun çalışmalarına destek verebilmek için koşu öncesi bağış toplama kampanyası başlatan ve koşu sırasında üzerilerinde Platform’un logosunu taşıyacak olan Eren Arasan ve Beril Pakakar Turkiye'deki kadin cinayetlerine karşı Fransa'daki bu girişimlerini söyle açıklıyor:

"Gün geçtikçe çoğalan, istisnai olmaktan uzaklaşan, neredeyse normalleşen kadın cinayetleri kadının toplumdaki yerinin bir göstergesi. Kadının en temel haklardan yoksun bırakılmasına karşı, aile içi şiddete ve kadın cinayetlerine karşı mücadelede hala katedilmesi gereken çok uzun bir yol var ne yazık ki. Biz de en azından bu yolu sembolik olarak katetmeyi istedik ve bu bireysel meydan okumamızı kadın cinayetlerine dur demeye adadık."

Koşu 3 Mart 2013 Pazar sabahı saat 10’da Paris’teki Château de Vincennes’den alacaklari startla başlayacak.