Gülay A. göz göre göre öldürüldü
1.4.2015
Eski kocasından aldığı tehditler sonucu Meclis'e başvuran Gülay A. 8 ay sonra "İşlem yapılamaz." cevabını aldı. Aldığı cevaptan 2 gün sonra, göz göre göre öldürüldü.

Bir yıl önce kocasından ayrılan Gülay A.  Eski kocasından aldığı tehditler doğrultusunda mahkemeden koruma kararı aldı. Fakat polisin Gülay A.’yı korumaması ve can güvenliğinin olmaması sonucu Gülay A. Meclise başvurdu.
Gülay A.’nın Meclis Dilekçe komisyonuna yaptığı başvuru 23 Mart 2014 tarihinde olup komisyonun bu dilekçeyi karara bağlaması bu tarihten tam olarak 8 ay sonra gerçekleşti. Dilekçeyi işleme alan Komisyon, konuyu Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’na, Bakanlık da Sakarya Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğüne sordu. Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü’nün Komisyona 'tedbir kararı uzatıldı' yanıtını vermesi üzerine Komisyon, dilekçeyi 27 Kasım 2014’te “İdarece beyan olunan açıklamalar dışında başka bir işlem yapılamayacağı” yönünde karara bağlamıştır." şeklinde cevap verdi. Alınan bu fütürsüzca karardan 2 gün sonra tehdit alan kadın, eşi tarafından kurşunlanarak öldürüldü.
 
Olayı ortaya çıkaran Meclis Kadına Yönelik Şiddeti Araştırma Komisyonu üyesi de olan CHP Tekirdağ Milletvekili Candan Yüceer, işine gitmek için servisine binen Gülay A.'nın bir yıl önce boşandığı eşi Hakkı B. tarafından araçtan indirilmek istendiğini, direnince de eski eşi tarafından 6 el ateş edilerek kurşunlandığını anlattı.


  • YAZAR
  • Editor