Yargıtay tahrik indirimine artık karşı değil
2.4.2015
Yargıtay'dan kadın cinayetine tahrik indirimi Kadın cinayetleri bir yandan artarak devam ederken mahkemeler sözde tahrik indirimi uygulayarak yeni kadın cinayetlerinin kapısını aralamaya devam ediyor. Necla kardeşimizin katiline verilen müebbet hapis cezasını Yargıtay 1'inci Ceza Dairesi bozdu. Katil Necip Kaplan'ın cezası 12 yıla kadar inebilecek.

Tekirdağ'da "Aldatıyor" diyerek karısını öldüren kocaya mahkeme müebbet hapis verdi. Ancak Yargıtay, kadının otopsisinde PSA değeri bulunması nedeniyle "Cinsel ilişkiye girmiş" diyerek tahrik indirimi verilmesini istedi.


Polis: “Bir şey yapamayız”
Necla kardeşimiz boşanma davası açmış, Necip Kaplan’ın  kendisini tehdit ettiği gerekçesiyle polise başvurmuş ancak "Bir şey yapamayız" yanıtı almıştı. 2011 Kasım ayında boşanma davasının çağrı kağıdı geldiği gün Necip Kaplan, Necla kardeşimizi bıçaklayarak öldürmüştü.


Yargıtay yeni kadın cinayetlerinin kapsısını araladı
Dosya, temyiz üzerine Yargıtay 1'inci Ceza Dairesi'ne geldi. Daire, kadın öldükten sonra yapılan otopsi incelemesinde kadının vajinal sürüntü örneği üzerinde yapılan incelemede PSA olarak kısaltılan ve halk arasında bu kısaltma ile bilinen prostat spesifik antijenin tespit edildiğini belirledi. Ölen Necla Kaplan ile kocası sanık Necip Kaplan'ın en az 20 gündür aynı evde yaşamadıklarını dikkate alan Daire, otopsi sırasında vajinal bölgede yapılan incelemede PSA değeri elde edilmesinin kadının bir başkasıyla cinsel ilişkiye girmiş olduğunun kanıtı olabileceğini değerlendirdi. "PSA'nın kadınlarda da belirlenebilmesi"ni dikkate almayan Daire, PSA'nın menide bulunduğunu, kadının vajinal bölgesinde de PSA ölçümü yapılabildiyse bu durumun cinsel ilişkiye işaret ediyor olabileceğini savundu. Daire yerel mahkemenin, sanığa verdiği müebbet hapis cezasını bu gerekçelerle bozdu. Kocaya verilecek ceza, 12 yıla kadar inebilecek.


Yargıtay Tuğba’nın katiline de tahrik indirimi istedi!

Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu'nun Adana'da takip ettiği Tuğba Genç davasında da davada ağırlaştırılmış müebbet alındıktan sonra Yargıtay dosyayı geri göndererek tahrik indirimi istemişti
İki sene önce Yargıtay, tahrik indirimleri kadın cinayetlerini artırıyor demişti!


Daire, yayınladığı açıklamada kadın cinayetlerinin arttığını ve hakimlerin kadın katillerine ceza indiriminde bulunmasının hatalı olduğunu belirtmişti.  (Haber için: http://yarinhaber.net/news/2532 )


  • YAZAR
  • Editor